wtorek, 2 sierpnia 2016

Jak oszczędzać na wakacjach

Zwykle po powrocie z wakacji spoglądamy na konto i zauważamy,  że wydatki pochłonęły znacznie więcej pieniędzy  od tego co planowaliśmy wcześniej . Trzeba zacząć oszczędzać ale niezapomniane wrażenia z ostatnich podróży podsycają  pragnienia kolejnych niesamowitych przeżyć.Jak zmniejszyć wakacyjne koszty tak aby starczyło na dłuższe podróżowanie oto kilka porad: Wybierz hostel zamiast hotelu, unikaj jedzenia w restauracjach i zrezygnuj z dodatkowych z wycieczek oferowanych przez biura podróży -  to tylko podstawy nieprzekraczania wakacyjnego  budżetu inne poniżej.


Zmniejsz koszty noclegów


Jest  bardzo prosty sposób na zmniejszenie kosztów mieszkaniowych , które stanowią duży  procent w wakacyjnym budżecie. Co to takiego? ? Zaglądnij na strony oferujące wakacyjną wymianę domów np. www.lovehomeswap.com ; www.homeexchange.com; www.homesforexchange.com ; www.homelink.org.uk; www.homebase-hols.com .
Korzyści  , które się z tym wiążą   są o większe niż tylko zaoszczędzone pieniądze   to np. nowe znajomości oraz to , że można w pełni poczuć ducha miasta/regionu  żyjąc wśród rodowitych mieszkańców.
Alternatywnie, możesz  zdecydować się na wynajmowanie swojego domu lub mieszkania w czasie twojej obecności i nieobecności .  Masz obawy – zarejestruj się na popularnych portalach , które prowadzają niezbędne kontrole i zapewniają bezpieczeństwo. Więcej informacji szukaj na stronach:  polski.hospitalityclub.org/indexpol.htm ;  www.pasportaservo.org czy www.couchsurfing.com który ma na całym świecie około 900 tysięcy członków . Dla bezpieczeństwa  każdy nowy członek musi posiadać gwaranta w postaci innego  członka społeczności, dopóki nie zostanie oficjalnie uznany za „pewniaka”.Każdy użytkownik powyższych portali tworzy w nim profil, w którym podaje podstawowe informacje o sobie i zaznacza co może zaoferować gościom: kanapa, zwiedzanie, wyjście do kawiarni, i czego oczekuje w zamian. Osoba poszukująca noclegu loguje się na stronie, wyszukuje użytkownika, który może ją przyjąć w danym terminie . Profile zarówno gospodarzy, jak i gości uzupełnione są o oceny i komentarze innych osób. Każdy użytkownik sam decyduje, kogo przyjmie pod swój dach
Rezerwuj  noclegi w ostatniej chwili i korzystaj z porównywarek cen noclegów takich jak www.eDreams.com ; www.trivago.pl ; www.expedia.com  ; www.hotels.com ; www.hrs.com i popularny www.booking.com.


Zmniejsz koszty transportu

Samolot na dalekie podróże to najbardziej praktyczny wybór ,  bardzo szybki ale często i  najdroższy. Korzystaj z cenowych okazji na przeloty wiedząc , że  miesiąc luty to dla wielu linii lotniczych czas promocji już w lutym kupuj bilety na lot we wrześniu. Korzystaj z promocji i ofert cenowych typu lot za 19 zł  .
Nie bój się także korzystać z  pociągów, które oprócz oszczędności  nie mają  limitów wagowych bagażu. Użyj biletów INTER RAIL 26 l i INTER RAIL +  które są biletami "strefowymi", tzn. ważne są na przejazdy w obrębie jednej lub kilku stref geograficznych, na jakie podzielono Europę. Uprawniają one do podróżowania w 2 klasie ale są ważne 1 miesiąc ( dotyczy biletów 2- i 3-strefowe oraz tzw. biletów globalnych) lub 22 dni (dot. biletów wykupionych na jedną strefę). Pozwalają one podróżować dowolnym pociągiem (z wyjątkiem IC, ICE ) i przesiadać się do woli.  To  doskonały sposób na  uzupełnienie wyjazdu trampingowego. Kupujemy np. bilet miesięczny na koleje Europy Środkowej, bierzemy dowód osobisty jeździmy do woli...
Aby zmniejszyć koszty transportu  lokalnego zabierz ze sobą lub wypożycz na miejscu rower. W ten sposób oprócz oszczędności można poruszać się w całkowitej autonomii, nie zależnie od środków transportu publicznego dbając przy okazji o kondycję.Wybierz grupę zamiast samotności
 
Podróżowanie w grupie  jest przyjemne ale może być również dobrym sposobem na obniżenie kosztów. Pokój hotelowy dla dwóch osób jest znacznie niższy cenowo w przeliczeniu na osobę  i dotyczy  to także wynajmu samochodów. Osoby podróżujące samotnie mogą się wydać 50% więcej niż Ci , którzy podróżują w parach.  Ważną rzeczą jest znalezienie odpowiedniego towarzysza podróży. Znasz już www.BlaBlaCar.pl‎ www.jazdazagrosze.pl ;  www.autostop.com.pl ; https://www.inonecar.com ?


Zainteresuj sie także jak-oszczedzac-przy-pomocy-aplikacji


Posiadasz własne pomysły ? Dodaj je komentując artykuł!

5 komentarzy:

 1. Dzieki za info :-)

  OdpowiedzUsuń
 2. Ja z mężem wychodzimy zawsze z takiego założenia - wsiąść do pociągu byle jakiego, nie dbać o bagaż, nie dbać o bilet. Po prostu przed siebie.

  OdpowiedzUsuń
 3. Podróż w nieznane - super przygoda lecz nie każdy ma na tyle odwagi by się na to zdobyć ...

  OdpowiedzUsuń
 4. Jak mamy na głowie co miesiąc spłatę kredytu hipotecznego http://hipotekawkredycie.pl/ to rzeczywiście wyjazd na drogie wakacje nie wchodzi w grę. Ale jeśli uda się zaoszczędzić na noclegach, jedzeniu to i tak może być udany rodzinny wyjazd. Na pewno lepszy niż siedzenie w domu.

  OdpowiedzUsuń
 5. Moja mama zawsze brała siaty jedzenia żeby nie wydawać tam, obiady jedliśmy swoje. Oszczędność ogromna, na jedzenie się przecież wydaje najwięcej tak naprawdę.

  OdpowiedzUsuń