środa, 24 sierpnia 2016

Jak znaleźć pracę będąc niepełnosprawnym


Połączenie tematu szukania pracy  oraz  niepełnosprawności często uważane jest jako "trudne" i tu przychodzi mi na myśl jedna sentencja „ Jedyną niepełnosprawnością w życiu jest złe nastawienie …”

Jak szukać i znaleźć pracę  podpowiem tu:
 
1 .  CV
 
Aby znaleźć prace często osoba niepełnosprawna musi powiedzieć sobie „Nie jestem moją niepełnosprawnością mogę i potrafię wykonać wiele zadań”. Nie pisz w CV , że jesteś osobą z dysfunkcją pochwal się swoimi umiejętnościami. Pozwól poznać na spotkaniu kwalifikacyjnym twoją radosną osobowość ze słonecznym uśmiechem i przesłaniem „trudności oczywiście istnieją - ale każdy ma swoje ograniczenia i musi nauczyć się z tym żyć” - moje kwalifikacje i zdolności przewyższają moje ograniczenia. Jeśli jednak chcesz zamieścić  informację o  swojej niepełnosprawności w CV – zrób to  tylko w dodatkowych informacjach lub uwagach na samym końcu nie zapominając o korzyściach finansowych  dla pracodawcy.
 

2.  Korzyści dla pracodawcy
 
Nie wszyscy wiedzą , że zatrudniając osobę z niepełnosprawnością korzyści osiąga  również pracodawca . Warto te informacje podkreślić podczas rozmowy kwalifikacyjnej . Jakie one są? 

- Dofinansowanie do wynagrodzenia - Pracodawcy zatrudniającemu osobę z niepełnosprawnością (na umowę o pracę) przysługuje miesięczne dofinansowanie do wynagrodzenia.

- Zwrot miesięcznych  kosztów zatrudnienia  i szkolenia pracownika pomagającego w pracy pracownikowi z niepełnosprawnością.

-  Zwrot kosztów przystosowania  i wyposażenia stanowiska pracy  do potrzeb osób z niepełnosprawnością . Zwrot kosztów adaptacji lub nabycia urządzeń w tym  zakupu i autoryzacji specjalnych programów  ułatwiających osobie z niepełnosprawnością wykonywanie pracy lub funkcjonowanie w zakładzie pracy.

O dofinasowanie  -  zwrot poniesionych kosztów  i  obniżenie przez pracodawcę wysokości wpłat na Fundusz  można się starać  w Państwowym Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych -  https://www.pfron.org.pl/

Z niepełnosprawności można zrobić mocny punkt, ale nie powinien być on najważniejszy!
 3. Urząd Pracy

Jeśli jesteś osobą bezrobotną i niepełnosprawną  nie wyklucza Cię to możliwości rejestracji urzędzie pracy oraz szukania pracy w organizacjach pośredniczących w poszukiwaniu pracy osobom niepełnosprawnym. Dzięki temu możesz otrzymać  możliwość odbycia różnych kursów i szkoleń a także skorzystać z porad  profesjonalnych doradców zarodowych . Kompetencja , wiedza i doświadczenie w pracy z osobami z niepełnosprawnością takich osób polega na tym  , że potrafią  dobrać  odpowiednie kursy zawodowe , wskazać możliwości przekwalifikowania się oraz wskazać jak rozwinąć posiadane już umiejętności i specjalizacje tak aby kilkakrotnie zwiększyć szanse na znalezienie zatrudnienia. Na poniższych stronach znajdziesz organizacje pozarządowe, prowadzące projekty aktywizacji zawodowej osób z niepełnosprawnością , które dodatkowo prowadzą specjalne treningi i symulacje rozmów kwalifikacyjnych a dzięki spotkaniom z psychologami pozwalają odbudować wiarę w siebie i swoje możliwości.
 3. Praca w domu

Nie chcesz / nie możesz  wychodzić z domu zatrudnij się jako e- pracownik wykonując telepracę,  która polega na wykonywaniu pracy w dowolnej odległości od miejsca zatrudnienia wykorzystując  możliwości komputera i najnowsze rozwiązania technologii komunikacyjnej – internet, e-mail, rozmowy na żywo, wideokonferencje.  Co możesz robić ?  Przeważnie praca ta polega na tworzeniu komputerowych dokumentów księgowych (bilanse, raporty, projekty, sprawozdania) także na  ich redagowaniu (tłumaczenia, korekty , tworzenie tekstów na zamówienie )  a dla specjalistów tworzenie programów komputerowych   , aplikacji , stron www  dla sprzedawców  - telefoniczne centrum obsługi klienta tzw. Call-center , e - prace wykonują też ankieterzy. Gdzie szukać  telepracy?

http://praca.interia.pl  http://www.topjobs.pl http://www.praca.onet.pl http://www.cvonline.pl  http://www.gazeta.pl/praca  http://www.jobpilot.pl http://www.jobs.pl http://www.pracuj.pl 

 

 
4 . Załóż własną firmę
 
Dla wielu niepełnosprawnych  osób założenie własnej firmy może być najlepszym sposobem na podjęcie zatrudnienia i zarabianie .Ta  forma działalności pozwala na optymalne dostosowanie pracy do  konkretnych potrzeb osoby z niepełnosprawnością  ponieważ  np. z innymi barierami spotykają się osoby głuche i niedosłyszące a z innymi niepełnosprawni fizycznie .  Wsparcie na otwarcie działalności  np. na dostosowanie  stanowiska pracy poprzez zakup przez osobę głuchą  dzwonka do drzwi z sygnałem świetlnym, sygnalizatora optycznego do telefonu czy wideofonu albo  telefonu ze wzmacniaczem można uzyskać z PFRON w postaci  bezzwrotnej  pomocy w wysokości nawet do 15-krotności przeciętnego wynagrodzenia (mówi o tym art. 18 ustawy o rehabilitacji osób niepełnosprawnych).
 
PFRON pomoże także zrefundować  obowiązkowe składki na ubezpieczenia emerytalne i rentowe (art. 25a ust.1 pkt 1 Ustawy) do wysokości odpowiadającej składce z określoną podstawą wymiaru - a podstawę wymiaru składek na ubezpieczenia emerytalne i rentowe osób prowadzących pozarolniczą działalność stanowi zadeklarowana kwota, nie niższa jednak niż 60 proc. prognozowanego przeciętnego wynagrodzenia miesięcznego .
 
Taka refundacja zależy od stopnia niepełnosprawności i wynosi:
100 proc. kwoty obowiązkowych składek na ubezpieczenia emerytalne i rentowe - w przypadku osób zaliczonych do znacznego stopnia niepełnosprawności;
60 proc. kwoty obowiązkowych składek na ubezpieczenia emerytalne i rentowe - w przypadku osób zaliczonych do umiarkowanego stopnia niepełnosprawności;
30 proc. kwoty obowiązkowych składek na ubezpieczenia emerytalne i rentowe - w przypadku osób zaliczonych do lekkiego stopnia niepełnosprawności.
 
Ze środ­ków PFRON możesz  też w Starostwie uzyskać do­fi­nansow­anie  za­cią­gnię­tego już kre­dytu fir­mo­wego w wy­so­ko­ści mak­sy­mal­nie do 50 proc. opro­cen­to­wa­nia tego kre­dy­tu.
 
Skorzystaj z  unijnej pomocy przy zakładaniu działalności gospodarczej  . W ramach  bezzwrotnych dotacji można otrzymać nawet do 40 tysięcy złotych lub 20 tys. zł na osobę w przypadku zakładania spółdzielni lub spółdzielni socjalnej. Jest tu  także możliwość starania się o tzw. wsparcie pomostowe, w okresie od 6-12 miesięcy od dnia rozpoczęcia działalności gospodarczej.  Pieniądze będziesz otrzymywał przez okres, na jaki zostały przyznane, w kwocie nie wyższej niż równowartość minimalnego wynagrodzenia obowiązującego na dzień wypłacenia dotacji . Natomiast korzystając z  mikropożyczki ze środków UE można otrzymać maksymalnie do 50 tys. zł. na rozpoczęcie własnej działalności. Pożyczka ta ma charakter preferencyjny, co oznacza, że jest nisko oprocentowana (oprocentowanie wynosi w tym wypadku ok. 3,8 %)i można uzyskać ją na dłuższy okres, a także zawiesić jej spłatę nawet do 12 miesięcy, bez ponoszenia żadnych dodatkowych opłat.
 
Masz inne zdanie?  dodaj komentarz !
Zobacz też jak-oszczedzac-przy-pomocy-aplikacji
 

18 komentarzy:

 1. operator wózka widłowego15 stycznia 2019 23:09

  Jeśłi nie możemy znależc pracy warto też pomyśleć o jakimś doszkoleniu, kursach. Ja przykładowo ukończyłem technikum hotelarskie i przez 3 lata szukałem pracy legalnej itd jednka nic nie znalazłaem. Zapisałem sie w tedy na kurs wózka widłowego i dzięki https://www.jobs.pl/praca-za-granica/niemcy/operator-wozka-widlowego znalazłem dbrze płatną pracę w tym kierunku.

  OdpowiedzUsuń
 2. Teraz bardzo dużo jest pracowków ze wschodu . Taki pracownik ze wschodu jest dość tani dla pracodawcy i oczywiście wydajny. Dzięki czemu pracodawca je przyjmuje wiem coś o tym bo w mojej mamy kawiarni pracuje jedna Ukrainka która świetnie sobie radzi.

  OdpowiedzUsuń
 3. No niestety wszystko może wyglądać nieco inaczej, kiedy szuka się pracy, jako osoba niepełnosprawna, ale mimo wszystko w dalszym ciągu można znaleźć naprawdę wiele różnych ofert. Trzeba tylko uzbroić się w cierpliwość i działać.

  OdpowiedzUsuń
 4. Być może pomysł z własną działalnością może być jak najbardziej trafiony. Na pewno uda się na ten cel uzyskać różne dotacje. Dobry biznesplan i można działać.

  OdpowiedzUsuń
 5. A może warto skorzystać z usług agencji pośrednictwa pracy? Ja niedawno sprawdzałem oferty pracy w tej agencji MG Solutions i z tego co widziałem to jest u nich w czym wybierać i wydaje mi się, ze każdy bez problemu znalazłby coś dla siebie

  OdpowiedzUsuń
 6. Nie jest prawdą, że dla osób niepełnosprawnych brakuje pracy. Trzeba po prostu wiedzieć jak i gdzie szukać i z kim w tym zakresie podjąć współpracę.

  OdpowiedzUsuń
 7. Ten komentarz został usunięty przez autora.

  OdpowiedzUsuń
 8. Najlepszym sposobem będzie zgłoszenie się do agencji pracy - oni mają wiele ofert, więc na pewno wybierzecie coś odpowiedniego dla siebie. Ze swojej strony mogę polecić MG Solutions.

  OdpowiedzUsuń
 9. Domyślam się, że jest to bardzo trudne, ale problem mogą mieć również osoby, które są cudzoziemcami i szukają pracy. Może ktoś z Was chciałby zainteresować się takim pracownikiem? Zerknij sobie na stronę http://pracaelastyczna.pl/o-czym-powinien-pamietac-przedsiebiorca-zatrudniajacy-cudzoziemcow/ Tam macie wszystkie informacje.

  OdpowiedzUsuń
 10. Może warto zainwestować w edukacje? Można pomyśleć o kształceniu zawodowym https://edunet-poland.pl/oferta/ksztalcenie-zawodowe/ , aby uzyskać lepsze kwalifikacje. Wtedy na pewno będzie łatwiej o dobre stanowisko

  OdpowiedzUsuń
 11. Przede wszystkim warto zadbać o odpowiednie umiejętności, kwalifikacje Są takie branże jak IT, która cały czas się rozwija, jest przyszłościową dziedziną. Trafiłem ostatnio na https://futurecollars.com/pl/data-science/ . Praca jako Date Science może być bardzo ciekawa, warto pomyśleć o takim kursie.

  OdpowiedzUsuń
 12. Powiem szczerze, że nie ma kłopotów, aby takie osoby mogły znaleźć pracę. Ważne jest tylko to, czy dane osoby są w stanie podjąć jakąkolwiek pracę, czy są sprawne intelektualnie i czy nie są ubezwłasnowolnione. Wielu opiekunów takich osób składa wniosek o ubezwłasnowolnienie . Służy on temu, aby osoby niepełnosprawne nie rozporządzały źle swoim mieniem i w tym wypadku swoim wynagrodzeniem, o ile osoby ubezwłasnowolnione mogą podjąć jakąkolwiek pracę.

  OdpowiedzUsuń
 13. Nie jest to łatwe zadanie na pewno. Nie mniej dużo zależy od stopnia niepełnosprawności. Niektórzy pracodawcy wręcz wolą zatrudnić osobę z orzeczeniem. Poszukując pracy na pewno warto odwiedzać portale w sieci. W zależności od tego gdzie poszukujemy, jeśli interesuje Was praca warmińsko-mazurskie to już dzisiaj czeka sporo ogłoszeń.

  OdpowiedzUsuń
 14. Gdy już znajdziemy zatrudnienie, będziemy musieli przejść szkolenie BHP. Jest przynajmniej kilka firm, które je przeprowadzają. W Kielcach szkolenia BPH przeprowadza https://www.tarbonus.pl/pl/kontakt/2-oddzia-kielce/.

  OdpowiedzUsuń
 15. ja planuję wyjechać za granicę

  OdpowiedzUsuń
 16. W sumie wyjazd za granicę za pracą to wcale nie jest zły pomysł. Dużo osób podejmuje właśnie takie decyzje. Warto wtedy polegać na sprawdzonych agencjach, zawsze łatwiej coś znaleźć i szybciej.

  OdpowiedzUsuń
 17. Tak się składa, że sama obecnie jestem na etapie poszukiwania pracy. Najprawdopodobniej zgłoszę się do tej agencji opiekunek osób starszych w Niemczech: https://arkadiacare.pl/ . Opieka nad osobami starszymi to coś, czym chciałabym się zajmować.

  OdpowiedzUsuń