poniedziałek, 25 lipca 2016

Jak znaleźć zaginione zwierzę


Kochasz zwierzęta? Posiadasz jednego zwierzaka lub nawet kilka to na pewno wiesz jak bolesne jest kiedy zwierzak dłuższy czas nie wraca do domu a ty nie możesz go nigdzie znaleźć … Zobaczmy więc, jak  z pomocą poniższych kroków odnaleźć zaginionego zwierzaka.
Oczywiście, łatwo powiedzieć, a znacznie trudniej zrobić, ale przede wszystkim ... zachowaj  spokój!


Poszukiwania


Rozpocznij działania jak najszybciej po uświadomieniu sobie,  że  „Twój skarb” zniknął lub "nie powrócił", jak zwykle.  Spróbuj odtworzyć dokładnie datę, godzinę, miejsce i sposób w jaki zniknął i rozpocznij niezwłocznie poszukiwania. Jeśli poszukiwania w najbliższej okolicy i w przeciągu kilku godzin nie  przyniosą żadnych rezultatów - nie rezygnuj - późnym wieczorem spróbuj jeszcze raz . Zwierzak w dzień może się chować ze strachu i nie słyszeć Ciebie -  późną  nocą lub wczesnym rankiem jest znacznie ciszej, więc lepiej będzie usłyszeć mu Twój głos. Sprawdź następujące miejsca blisko domu :
• parki i ogrody
• dziedzińce
• piwnice i garaże
• hale itp
Poinformuj o zaginięciu zwierzęcia swoich przyjaciół , sąsiadów i znajomych oraz  sprzedawców w okolicznych sklepach, poproś ich o pomoc w szukaniu i czujność .Ulotki
Przygotuj ulotkę z dokładnym opisem tego, co się stało, a w centralnym punkcie umieść  fotografię  zwierzęcia. Jeśli to możliwe użyj  drukarki laserowej lub atramentowej, preferując kolorowy wydruk. Pamiętaj - wydruki laserowe są bardziej odporne na wodę a zatem i na deszcz!
Wybierz wyraźne zdjęcie „pupila”  przedstawiające go w całości tak aby można go było szybko zapamiętać i    rozpoznać. Obraz kota lub pieska skulonego lub  śpiącego  ... na nic się nie zda!
Ulotkę uzupełnij o takie szczegóły jak  datę, imię i nazwisko oraz numer telefonu komórkowego oraz charakterystyczne szczegóły (np.  kolor obroży, kształt łatki , brak ogona itp.). Nie zaleca się wpisywania informacji o "hojnej  nagrodzie" . Jeśli chcesz zaoferuj „coś”  po fakcie ale pamiętaj  , że są   ludzie, którzy w celu wymiany zwierzątka za pieniądze porywają je licząc na nagrodę . Na dole ulotki na całej długości napisz numer kontaktowy do siebie  wraz z nacięciami tak aby łatwo było oderwać tylko ten numer a nie całe ogłoszenie .
Zamieszczaj ogłoszenia w poniższych miejscach  i sukcesywnie je ponawiaj .
  • w okolicy miejsca zaginięcia  i sąsiedztwie ( na przystankach , w  klatkach  schodowych  w blokach , sklepach, szkołach , słupach ogłoszeniowych)
  • w okolicznych lecznicach weterynaryjnych i sklepach zoologicznych
  • w schroniskach dla bezdomnych zwierząt (należy koniecznie sprawdzić w gminie, w Wydziale Ochrony Środowiska, z którym schroniskiem gmina współpracuje)
  • w Internecie - na portalach społecznościowych  , forach regionalnych  i w bazach zwierząt zaginionych oraz na wszelkich stronach ogłoszeniowych
 
Jeśli możesz daj ogłoszenia do lokalnego radia, telewizji i prasy.

Dalsze działania
Odwiedź schroniska dla zwierząt  - może ktoś zobaczył błąkającego się, zwierzaka i już odstawił ł go do schroniska? Nie ograniczaj się do telefonu z zapytaniem j, koniecznie pojedź i sprawdź osobiście! Postaraj się to robić co najmniej trzy razy w tygodniu Zostaw swoje ogłoszenie i poproś pracowników schroniska, aby skontaktowali się z Tobą, gdy znajdą lub ktoś przywiezie do schroniska podobne zwierzę.
W przypadku podejrzenia o kradzież sprawdź wszelkie ogłoszenia o sprzedaży zwierząt , giełdy zoologiczne lub inne tego typu miejsca, niewykluczone, że tam prędzej, czy później trafi Twój pupil zwłaszcza wtedy gdy zwierzę jest rasowe.
Sprawdzaj ogłoszenia zwierząt do adopcji na wszelkich możliwych stronach, na których takie ogłoszenia są publikowane.A kiedy już znalazł?
• Idź natychmiast do weterynarza i zleć  badania.
• Poinformuj  o tym fakcie wszystkie instytucje i osoby zaangażowane, a także  strony internetowe i lokalne fora
• Usuń wszystkie ulotki z ulicy i słupów
Nie  zapomnij podziękować wszystkim tym, którzy byli blisko i pomogli Ci w poszukiwaniach.

Masz uwagi zapraszam do dodawania komentarzy!
Zobacz także jak oszczędzac posiadając  zwierzęta pod tym linkiem POD TYM LINKIEM

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz