środa, 10 sierpnia 2016

Jak zarabiać będąc niepełnosprawnym


Połączenie tematu zarobków oraz  niepełnosprawności jest "trudne" nie tylko ze względu na ograniczenia fizyczne ale w większości na ograniczenia psychologiczne zarówno potencjalnych pracowników czyli osób niepełnosprawnych ale i pracodawców.
Jak poradzić sobie z tym problemem podpowiem tu:
 

1 .  Aby zarabiać trzeba znaleźć  pracę
 
Po pierwsze aby znaleźć pracę osoba niepełnosprawna musi powiedzieć sobie „Nie jestem moją niepełnosprawnością mogę i potrafię wykonywać wiele zadań”. Nie pisz w CV , że jesteś osobą z dysfunkcją pochwal się swoimi umiejętnościami. Pozwól poznać się na spotkaniu kwalifikacyjnym jako radosna osobowość ze słonecznym uśmiechem i przesłaniem „trudności oczywiście istnieją - ale każdy ma swoje ograniczenia i musi nauczyć się z tym żyć  moje kwalifikacje i zdolności przewyższają moje ograniczenia”. Jeśli jednak chcesz zamieścić  informację o  swojej niepełnosprawności w CV – zrób to  tylko w uwagach na samym końcu nie zapominając o informacji na temat korzyści finansowych  dla pracodawcy tj. możliwości refundacji twojego wynagrodzenia z PFRON oraz o możliwości obniżenia przez pracodawcę wysokości wpłat na Fundusz. Z niepełnosprawności można zrobić mocny punkt, ale nie powinien być on najważniejszy.
2.  Zostań fachowcem

Jeśli jesteś osobą bezrobotną i niepełnosprawną  nie wyklucza Cię to możliwości rejestracji urzędzie pracy oraz szukania pracy w organizacjach pośredniczących w poszukiwaniu pracy osobom niepełnosprawnym. Dzięki temu możesz otrzymać  możliwość odbycia różnych kursów i szkoleń a także skorzystać z porad  profesjonalnych doradców zarodowych . Kompetencja , wiedza i doświadczenie w pracy z osobami z niepełnosprawnością takich osób polega na tym  , że potrafią  dobrać  odpowiednie kursy zawodowe , wskazać możliwości przekwalifikowania się oraz wskazać jak rozwinąć posiadane już umiejętności i specjalizacje tak aby kilkakrotnie zwiększyć szanse na znalezienie zatrudnienia. Na poniższych stronach znajdziesz organizacje pozarządowe, prowadzące projekty aktywizacji zawodowej osób z niepełnosprawnością , które dodatkowo prowadzą specjalne treningi i symulacje rozmów kwalifikacyjnych a dzięki spotkaniom z psychologami pozwalają odbudować wiarę w siebie i swoje możliwości.
 


3. Praca w domu

Nie chcesz / nie możesz  wychodzić z domu zatrudnij się jako e- pracownik wykonując telepracę która polega na wykonywaniu pracy w dowolnej odległości od miejsca zatrudnienia wykorzystując  możliwości komputera i najnowsze rozwiązania technologii komunikacyjnej – internet, e-mail, rozmowy na żywo, wideokonferencje.  Co możesz robić ? – Przeważnie praca ta polega na tworzeniu komputerowych dokumentów księgowych (bilanse, raporty, projekty, sprawozdania) czy ich redagowaniu (tłumaczenia, korekty , tworzenie tekstów na zamówienie ) dla specjalistów tworzenie programów komputerowych   , aplikacji , stron www  dla sprzedawców  - telefoniczne centrum obsługi klienta tzw. call-center ; e - prace wykonują też ankieterzy. Gdzie szukać  telepracy?
 
 

4 . Załóż własną firmę
 
Dla wielu niepełnosprawnych  osób założenie własnej firmy może być najlepszym sposobem na podjęcie zatrudnienia i zarabianie ponieważ  ta  forma działalności pozwala na optymalne dostosowanie pracy do  konkretnych potrzeb osoby z niepełnosprawnością  ponieważ  np. z innymi barierami spotykają się osoby głuche i niedosłyszące a z innymi niepełnosprawni fizycznie .  Wsparcie na otwarcie działalności i np. na dostosowanie  stanowiska pracy poprzez zakup przez osobę głuchą  dzwonka do drzwi z sygnałem świetlnym, sygnalizatora optycznego do telefonu czy wideofonu albo  telefonu ze wzmacniaczem można uzyskać z PFRON w postaci  bezzwrotnej  pomocy w wysokości nawet do 15-krotności przeciętnego wynagrodzenia (mówi o tym art. 18 ustawy o rehabilitacji osób niepełnosprawnych).
PFRON pomoże  także zrefundować i obowiązkowe składki na ubezpieczenia emerytalne i rentowe (art. 25a ust.1 pkt 1 Ustawy) do wysokości odpowiadającej składce z określoną podstawą wymiaru - a podstawę wymiaru składek na ubezpieczenia emerytalne i rentowe osób prowadzących pozarolniczą działalność stanowi zadeklarowana kwota, nie niższa jednak niż 60 proc. prognozowanego przeciętnego wynagrodzenia miesięcznego . Taka refundacja zależy od stopnia niepełnosprawności i wynosi
100 proc. kwoty obowiązkowych składek na ubezpieczenia emerytalne i rentowe - w przypadku osób zaliczonych do znacznego stopnia niepełnosprawności;
60 proc. kwoty obowiązkowych składek na ubezpieczenia emerytalne i rentowe - w przypadku osób zaliczonych do umiarkowanego stopnia niepełnosprawności;
30 proc. kwoty obowiązkowych składek na ubezpieczenia emerytalne i rentowe - w przypadku osób zaliczonych do lekkiego stopnia niepełnosprawności.
Ze środ­ków PFRON możesz  też w Starostwie uzyskać do­fi­nansow­anie  za­cią­gnię­tego już kre­dytu fir­mo­wego w wy­so­ko­ści mak­sy­mal­nie do 50 proc. opro­cen­to­wa­nia tego kre­dy­tu.
 
Skorzystaj z  unijnej pomocy przy zakładaniu działalności gospodarczej  . W ramach  bezzwrotnych dotacji można otrzymać nawet do 40 tysięcy złotych lub 20 tys. zł na osobę w przypadku zakładania spółdzielni lub spółdzielni socjalnej. Jest tu  także możliwość starania się o tzw. wsparcie pomostowe, w okresie od 6-12 miesięcy od dnia rozpoczęcia działalności gospodarczej.  Pieniądze będziesz otrzymywał przez okres, na jaki zostały przyznane, w kwocie nie wyższej niż równowartość minimalnego wynagrodzenia obowiązującego na dzień wypłacenia dotacji . Natomiast korzystając z  mikropożyczki ze środków UE można otrzymać maksymalnie do 50 tys. zł. na rozpoczęcie własnej działalności. Pożyczka ta ma charakter preferencyjny, co oznacza, że jest nisko oprocentowana (oprocentowanie wynosi w tym wypadku ok. 3,8 %)i można uzyskać ją na dłuższy okres, a także zawiesić jej spłatę nawet do 12 miesięcy, bez ponoszenia żadnych dodatkowych opłat.
 
Masz inne zdanie zachęcam do komentowania. Zobacz również jak-znaleźć-pracę-będąc-niepenosprawnym

5 komentarzy:

 1. Bardzo przydatny wpis! Pozdrawiam :)

  OdpowiedzUsuń
 2. Dziękuję! Zapraszam do czytania nowych wpisów

  OdpowiedzUsuń
 3. Przydatny poradnik, polecam wszystkim.

  OdpowiedzUsuń
 4. Dziękuję bardzo ! Zapraszam do przeczytania najnowszych wpisów

  OdpowiedzUsuń
 5. Przede wszystkim trzeba znaleźć pracę. Jeśli nie zaczniemy szukać to nie można mówić z góry, że jej nie ma. Bo ona jest tylko przez nieumiejętne szukanie wydaje się nam, że jest zupełnie inaczej. Spójrzcie na oferty pracy w Polsce na takim portalu jak fachpraca. Mnóstwo ogłoszeń dla pracowników zawodowych i technicznych. Z całego kraju, również za granicą.

  OdpowiedzUsuń