Połączenie tematu zarobków oraz niepełnosprawności jest "trudne" nie tylko ze względu na ograniczenia fizyczne ale w większości na ograniczenia psychologiczne zarówno potencjalnych pracowników czyli osób niepełnosprawnych ale i pracodawców.
Jak poradzić sobie z tym problemem podpowiem tu:
1 . Aby zarabiać trzeba znaleźć pracę
Po pierwsze aby znaleźć pracę osoba niepełnosprawna musi powiedzieć sobie „Nie jestem moją niepełnosprawnością mogę i potrafię wykonywać wiele zadań”. Nie pisz w CV , że jesteś osobą z dysfunkcją pochwal się swoimi umiejętnościami. Pozwól poznać się na spotkaniu kwalifikacyjnym jako radosna osobowość ze słonecznym uśmiechem i przesłaniem „trudności oczywiście istnieją - ale każdy ma swoje ograniczenia i musi nauczyć się z tym żyć moje kwalifikacje i zdolności przewyższają moje ograniczenia”. Jeśli jednak chcesz zamieścić informację o swojej niepełnosprawności w CV – zrób to tylko w uwagach na samym końcu nie zapominając o informacji na temat korzyści finansowych dla pracodawcy tj. możliwości refundacji twojego wynagrodzenia z PFRON oraz o możliwości obniżenia przez pracodawcę wysokości wpłat na Fundusz. Z niepełnosprawności można zrobić mocny punkt, ale nie powinien być on najważniejszy.
2. Zostań fachowcem
Jeśli jesteś osobą bezrobotną i niepełnosprawną nie wyklucza Cię to możliwości rejestracji urzędzie pracy oraz szukania pracy w organizacjach pośredniczących w poszukiwaniu pracy osobom niepełnosprawnym. Dzięki temu możesz otrzymać możliwość odbycia różnych kursów i szkoleń a także skorzystać z porad profesjonalnych doradców zarodowych . Kompetencja , wiedza i doświadczenie w pracy z osobami z niepełnosprawnością takich osób polega na tym , że potrafią dobrać odpowiednie kursy zawodowe , wskazać możliwości przekwalifikowania się oraz wskazać jak rozwinąć posiadane już umiejętności i specjalizacje tak aby kilkakrotnie zwiększyć szanse na znalezienie zatrudnienia. Na poniższych stronach znajdziesz organizacje pozarządowe, prowadzące projekty aktywizacji zawodowej osób z niepełnosprawnością , które dodatkowo prowadzą specjalne treningi i symulacje rozmów kwalifikacyjnych a dzięki spotkaniom z psychologami pozwalają odbudować wiarę w siebie i swoje możliwości.
http://www.centrumdzwoni.pl/ ; http://www.fundacjachallenge.org ; www.hejkoniku.org.pl www.aktywizacja.org.pl ; http://www.popon.pl ; www.fazon.pl
3. Praca w domu
Nie chcesz / nie możesz wychodzić
z domu zatrudnij się jako e- pracownik wykonując telepracę która polega na
wykonywaniu pracy w dowolnej odległości od miejsca zatrudnienia wykorzystując możliwości komputera i najnowsze rozwiązania
technologii komunikacyjnej – internet, e-mail, rozmowy na żywo,
wideokonferencje. Co możesz robić ? – Przeważnie
praca ta polega na tworzeniu komputerowych dokumentów księgowych (bilanse,
raporty, projekty, sprawozdania) czy ich redagowaniu (tłumaczenia, korekty ,
tworzenie tekstów na zamówienie ) dla specjalistów tworzenie programów
komputerowych , aplikacji , stron www dla sprzedawców - telefoniczne centrum obsługi klienta tzw. call-center
; e - prace wykonują też ankieterzy. Gdzie szukać telepracy?
http://praca.interia.pl ; http://www.topjobs.pl
; http://www.praca.onet.pl ; http://www.cvonline.pl ;
http://www.gazeta.pl/praca ;
http://www.jobpilot.pl ; http://www.jobs.pl ; http://www.pracuj.pl
4 . Załóż własną firmę
Dla wielu niepełnosprawnych osób założenie własnej firmy może być najlepszym sposobem na podjęcie zatrudnienia i zarabianie ponieważ ta forma działalności pozwala na optymalne dostosowanie pracy do konkretnych potrzeb osoby z niepełnosprawnością ponieważ np. z innymi barierami spotykają się osoby głuche i niedosłyszące a z innymi niepełnosprawni fizycznie . Wsparcie na otwarcie działalności i np. na dostosowanie stanowiska pracy poprzez zakup przez osobę głuchą dzwonka do drzwi z sygnałem świetlnym, sygnalizatora optycznego do telefonu czy wideofonu albo telefonu ze wzmacniaczem można uzyskać z PFRON w postaci bezzwrotnej pomocy w wysokości nawet do 15-krotności przeciętnego wynagrodzenia (mówi o tym art. 18 ustawy o rehabilitacji osób niepełnosprawnych).
PFRON pomoże także zrefundować i obowiązkowe składki na ubezpieczenia emerytalne i rentowe (art. 25a ust.1 pkt 1 Ustawy) do wysokości odpowiadającej składce z określoną podstawą wymiaru - a podstawę wymiaru składek na ubezpieczenia emerytalne i rentowe osób prowadzących pozarolniczą działalność stanowi zadeklarowana kwota, nie niższa jednak niż 60 proc. prognozowanego przeciętnego wynagrodzenia miesięcznego . Taka refundacja zależy od stopnia niepełnosprawności i wynosi
100 proc. kwoty obowiązkowych składek na ubezpieczenia emerytalne i rentowe - w przypadku osób zaliczonych do znacznego stopnia niepełnosprawności;
60 proc. kwoty obowiązkowych składek na ubezpieczenia emerytalne i rentowe - w przypadku osób zaliczonych do umiarkowanego stopnia niepełnosprawności;
30 proc. kwoty obowiązkowych składek na ubezpieczenia emerytalne i rentowe - w przypadku osób zaliczonych do lekkiego stopnia niepełnosprawności.
Ze środków PFRON możesz też w Starostwie uzyskać dofinansowanie zaciągniętego już kredytu firmowego w wysokości maksymalnie do 50 proc. oprocentowania tego kredytu.
Skorzystaj z unijnej pomocy przy zakładaniu działalności gospodarczej . W ramach bezzwrotnych dotacji można otrzymać nawet do 40 tysięcy złotych lub 20 tys. zł na osobę w przypadku zakładania spółdzielni lub spółdzielni socjalnej. Jest tu także możliwość starania się o tzw. wsparcie pomostowe, w okresie od 6-12 miesięcy od dnia rozpoczęcia działalności gospodarczej. Pieniądze będziesz otrzymywał przez okres, na jaki zostały przyznane, w kwocie nie wyższej niż równowartość minimalnego wynagrodzenia obowiązującego na dzień wypłacenia dotacji . Natomiast korzystając z mikropożyczki ze środków UE można otrzymać maksymalnie do 50 tys. zł. na rozpoczęcie własnej działalności. Pożyczka ta ma charakter preferencyjny, co oznacza, że jest nisko oprocentowana (oprocentowanie wynosi w tym wypadku ok. 3,8 %)i można uzyskać ją na dłuższy okres, a także zawiesić jej spłatę nawet do 12 miesięcy, bez ponoszenia żadnych dodatkowych opłat.
Masz inne zdanie zachęcam do komentowania. Zobacz również jak-znaleźć-pracę-będąc-niepenosprawnym
Bardzo przydatny wpis! Pozdrawiam :)
OdpowiedzUsuńDziękuję! Zapraszam do czytania nowych wpisów
OdpowiedzUsuńPrzydatny poradnik, polecam wszystkim.
OdpowiedzUsuńDziękuję bardzo ! Zapraszam do przeczytania najnowszych wpisów
OdpowiedzUsuńPrzede wszystkim trzeba znaleźć pracę. Jeśli nie zaczniemy szukać to nie można mówić z góry, że jej nie ma. Bo ona jest tylko przez nieumiejętne szukanie wydaje się nam, że jest zupełnie inaczej. Spójrzcie na oferty pracy w Polsce na takim portalu jak fachpraca. Mnóstwo ogłoszeń dla pracowników zawodowych i technicznych. Z całego kraju, również za granicą.
OdpowiedzUsuń