czwartek, 10 marca 2016

Jak oszczędzać będąc nastolatkiem ?
Każdy młody człowiek ma swoje potrzeby , na które często kieszonkowe od rodziców nie wystarcza. Chce częściej wychodzić z przyjaciółmi, kupić bluzkę, która nie bardzo podoba się mamie czy tez doładować telefon. Wszystkie te działania wymagają pieniędzy, a nie zawsze rodzina z takich czy innych względów chce finansować takie „zachcianki”.  Będąc nastolatkiem  możesz także  zacząć oszczędzać  niewielkie kwoty pieniędzy, które pozwolą Ci zakupić to o czym marzysz .

Jak to zrobić?


- oszczędzanie to nie kara.

Dla wielu nastolatków  nauka oszczędzania jest trudna,  ponieważ jest  to ograniczenie, któremu nikt z wielką chęcią się nie poddaje. Zwłaszcza , że  od najmłodszych lat  jesteśmy  przyzwyczajeni do tego , że  wydatek to nagroda, a brak wydatku  to kara. Czas uświadomić sobie , że oszczędzanie to nie ujma a efekt w postaci wymarzonego zakupu rekompensuje czas oczekiwania na niego.  Pamiętaj , że szczęście przynosi droga do celu a nie sam cel i o wiele bardziej cieszy coś na co trochę czasu poświęcimy niż otrzymanie tego od razu . Przy okazji jeśli  oszczędzania nauczymy się  za młodu   z dobrymi nawykami i zastrzykiem gotówki wkroczymy w dorosłe życie.

-  stwórz  swój plan finansowy

Opracuj swój plan finansowy  określając swoje przychody i wydatki. Jeśli Twoi rodzice regularnie przekazują Ci kieszonkowe zalicz je do tygodniowych przychodów stałych  . Natomiast jeśli  otrzymujesz nieregularne kwoty od rodziny czy też zarabiasz od czasu do czasu  np. udzielając korepetycji  zalicz je do tygodniowych przychodów zmiennych . Potem zobacz ile  tygodniowo wydajesz z tych pieniędzy na kino  i spotkania w gronie znajomych. W ten sposób ustalisz swój tygodniowy  budżet i zorientujesz się czy w danym tygodniu będzie Cię stać na dodatkowe zakupy czy też wyjścia.


- zapłać najpierw sobie

Jest to j najważniejsza zasada finansów osobistych. Na czym polega? Po prostu na zmianie kolejności wydatków. Zazwyczaj najpierw opłacamy rachunki , potem wydajemy  na  przyjemności, a na końcu myślimy o oszczędzaniu, na które zazwyczaj nie starcza pieniędzy. Zasada „Najpierw płać sobie” opiera się na przesunięciu oszczędności na początek tej kolejki. 10% naszych dochodów odkładaj do skarbonki  czy tez na konto w banku a z reszty opłacaj inne wydatki. Na początku stosowania tej zasady  będziesz się czuć nieswojo lecz później mając ciągły zapas gotówki  będziesz mieć satysfakcję a  Twoja motywacja i zadowolenie będą coraz większe.

- wyznacz cel

Każdy o czymś marzy  i na  co  chce przeznaczyć odłożone pieniądze. Jeśli nie masz takiego celu, warto o nim pomyśleć . Pamiętaj nie ma rzeczy nie możliwych do osiągnięcia. Określony cel pomoże Ci w procesie oszczędzania i  za każdym razem, gdy dopadnie Cię pokusa wydania kwoty przeznaczonej na oszczędzanie, po prostu przywołaj w swojej wyobraźni upragnioną rzecz o której marzysz. Zwizualizuj nie tylko cel, ale także drogę do niego. Umiejętność wizualizacji, czyli tworzenia obrazów w głowie o upragnionym celu, to umiejętność niezwykle ważna dla osiągnięcia go. Tworząc wizualizację nastawiamy swój mózg na działanie w jakimś określonym przez nas kierunku.


- sprawdzaj możliwości i zapisuj wydatki

Przed dokonaniem zakupu  warto zobaczyć  ile dana rzecz kosztuje w kilku sklepach. Sprawdź przy pomocy porównywarek internetowych  takich jak  np. ceneo.pl, skąpiec.pl, czy nokaut.pl. cenę danego produktu w  sklepach internetowych . Przy droższym zakupie można zaoszczędzić nawet kilkaset zł. Codziennie lub kilka razy w tygodniu rób listę wydatków . Wpisuj w zeszyt  , telefon lub arkusz kalkulacyjny w komputerze wszystkie swoje wydatki . w ten sposób zobaczysz czy wszystkie kupione przez ciebie rzeczy były potrzebne. Dzięki uzyskaniu informacji o tym, na co wydajesz pieniądze, dużo łatwiej będzie Ci nimi j zarządzać .


PAMIETAJ

Oszczędzanie to przydatna umiejętność  i  nie zależy ona od tego ile dochodu osiągamy  ale od tego czy za młodu nauczyliśmy się oszczędzać i  czy stało się to naszym nawykiem czy też nie.


Zobacz czy zaciekawi Cię tez artykuł o tym jak-zarabiac-bedac-nastolatkiem


Użyj komentarzy do wyrażania swojej opinii;-)

16 komentarzy:

 1. Zapisywanie wydatkow to bardzo skuteczna forma oszczedzania, chociaz i tak nie zawsze gwarantuje, ze pieniadze zostana. W takim wypadku wymieniam na gotowke niewykorzystane pieniadze z konta przez zamiensms.pl to mi pomaga szybko i latwo zdobyc pieniadze :)

  OdpowiedzUsuń
 2. Bardzo fajny pomysł ! Czekam na kolejne ... ;-)

  OdpowiedzUsuń
 3. Samo bycie nastolatkiem już jest problematyczne. Najważniejsze przy oszczędzaniu jest bezpieczne dokonywanie przelewów cashbill.pl/platnosci/paysafecard

  OdpowiedzUsuń
 4. Już nawet małe dzieci powinno się uczyć oszczedzania, kiedy urosną to będzie im o wiele łatwiej. O samym oszczędzaniu, jak i ogólnie o finansach można wiele przeczytać na stronie http://www.finanse2.pl/

  OdpowiedzUsuń
 5. Nie jest wcale łatwo nauczyć się oszczędzać, myślę że to po części zależy też od charakteru człowieka. Niektórzy mają ten nawyk we krwi.

  OdpowiedzUsuń
 6. Ja wychodzę z założenia, że warto otworzyć dziecku rachunek oszczędnościowy, na który mogłoby wpłacać swoje oszczędności.

  OdpowiedzUsuń
 7. Ja proponowałbym zainteresować się ofertą firmy https://www.igoriacard.com/karta-prepaid-kieszonkowe-dla-dzieci/ :-). Taka karta na pewno pomoże dziecku nauczyć się oszczędzania pieniędzy (może wpłacać na nią zaoszczędzone pieniądze - karta ta jest karta prepaid).

  OdpowiedzUsuń
 8. Nastolatek to jeszcze serio nie ten etap, w tym wieku się nie myśli rozsądnie jeszcze o pieniądzach. Chce się mieć to co fajne, co koledzy mają ale oszczędzanie na ten cel to dla większości zbyt trudna sztuka.

  OdpowiedzUsuń
 9. Świetny wpis. To naprawdę ważne, by już od najmłodszych lat, uczyć się oszczędzania. Obecnie coraz więcej firm pożyczkowych ufa młodym ludziom i udziela kredyty chwilowe już od 18 roku życia. Warto więc, aby tak młode osoby, jeszcze w szkole poznały prawdziwą wartość pieniądza i nauczyły się jak efektywnie zarządzać swoimi finansami.

  OdpowiedzUsuń
 10. Ja, chcąc oszczędzać skutecznie, muszę mieć ku temu konkretny cel - obecnie, jest nim zakup mieszkania. Strasznie zainteresowały mnie mieszkania dostępne tutaj: https://vantage-sa.pl/atrakcyjne-nieruchomosci-wroclaw/ - uważam, że ich zakup może być przede wszystkim fantastyczną inwestycją...

  OdpowiedzUsuń
 11. Nastolatkowi pewnie trudno oszczędzać, bo sam niewiele posiada. Ale powinno zacząć się od nauki oszczędności na mediach domowych typu woda czy prąd

  OdpowiedzUsuń
 12. To czy nastolatkowie będą oszczędzać swoje zarobione lub otrzymane pieniądze, będzie tylko i wyłącznie pokłosiem tego co nauczyli się za dziecka w swoim domu. Jakie wzorce otrzymali i jak podchodziło się do kwestii wydawania nadwyżek finansowych czy samych pieniędzy na codzienne życie. To ważne, aby od dziecka inicjować szacunek do pieniądza - bo przyszłość jaka obecnie nasz czeka sięgając 2 - 3 lata wprzód nie napawa optymizmem. Nie tak dawno trafiłam na równie ciekawy blog jak Twój. https://abcportfela.pl/ Ciekawe podejście do finansów oraz oszczędzania zaczynając od własnego domu/mieszkania, a nawet samochodu. Nie zabierając sobie z komfortu zbyt wiele.

  OdpowiedzUsuń
 13. Wpis sprzed niespełna 4 lat, więc zapewne nastolatek jest już osobą dorosłą? Ale czy wciąż oszczędza?

  OdpowiedzUsuń
 14. Przede wszystkim trzeba chcieć i mieć motywacje, sposoby zawsze się znajdą. Są przeróżne sposoby na oszczędzanie, znajdziecie coś co akurat sprawdzi się przy waszym trybie życia, pracy.

  OdpowiedzUsuń