czwartek, 10 marca 2016

Jak oszczędzać będąc nastolatkiem ?
Każdy młody człowiek ma swoje potrzeby , na które często kieszonkowe od rodziców nie wystarcza. Chce częściej wychodzić z przyjaciółmi, kupić bluzkę, która nie bardzo podoba się mamie czy tez doładować telefon. Wszystkie te działania wymagają pieniędzy, a nie zawsze rodzina z takich czy innych względów chce finansować takie „zachcianki”.  Będąc nastolatkiem  możesz także  zacząć oszczędzać  niewielkie kwoty pieniędzy, które pozwolą Ci zakupić to o czym marzysz .

Jak to zrobić?


- oszczędzanie to nie kara.

Dla wielu nastolatków  nauka oszczędzania jest trudna,  ponieważ jest  to ograniczenie, któremu nikt z wielką chęcią się nie poddaje. Zwłaszcza , że  od najmłodszych lat  jesteśmy  przyzwyczajeni do tego , że  wydatek to nagroda, a brak wydatku  to kara. Czas uświadomić sobie , że oszczędzanie to nie ujma a efekt w postaci wymarzonego zakupu rekompensuje czas oczekiwania na niego.  Pamiętaj , że szczęście przynosi droga do celu a nie sam cel i o wiele bardziej cieszy coś na co trochę czasu poświęcimy niż otrzymanie tego od razu . Przy okazji jeśli  oszczędzania nauczymy się  za młodu   z dobrymi nawykami i zastrzykiem gotówki wkroczymy w dorosłe życie.

-  stwórz  swój plan finansowy

Opracuj swój plan finansowy  określając swoje przychody i wydatki. Jeśli Twoi rodzice regularnie przekazują Ci kieszonkowe zalicz je do tygodniowych przychodów stałych  . Natomiast jeśli  otrzymujesz nieregularne kwoty od rodziny czy też zarabiasz od czasu do czasu  np. udzielając korepetycji  zalicz je do tygodniowych przychodów zmiennych . Potem zobacz ile  tygodniowo wydajesz z tych pieniędzy na kino  i spotkania w gronie znajomych. W ten sposób ustalisz swój tygodniowy  budżet i zorientujesz się czy w danym tygodniu będzie Cię stać na dodatkowe zakupy czy też wyjścia.


- zapłać najpierw sobie

Jest to j najważniejsza zasada finansów osobistych. Na czym polega? Po prostu na zmianie kolejności wydatków. Zazwyczaj najpierw opłacamy rachunki , potem wydajemy  na  przyjemności, a na końcu myślimy o oszczędzaniu, na które zazwyczaj nie starcza pieniędzy. Zasada „Najpierw płać sobie” opiera się na przesunięciu oszczędności na początek tej kolejki. 10% naszych dochodów odkładaj do skarbonki  czy tez na konto w banku a z reszty opłacaj inne wydatki. Na początku stosowania tej zasady  będziesz się czuć nieswojo lecz później mając ciągły zapas gotówki  będziesz mieć satysfakcję a  Twoja motywacja i zadowolenie będą coraz większe.

- wyznacz cel

Każdy o czymś marzy  i na  co  chce przeznaczyć odłożone pieniądze. Jeśli nie masz takiego celu, warto o nim pomyśleć . Pamiętaj nie ma rzeczy nie możliwych do osiągnięcia. Określony cel pomoże Ci w procesie oszczędzania i  za każdym razem, gdy dopadnie Cię pokusa wydania kwoty przeznaczonej na oszczędzanie, po prostu przywołaj w swojej wyobraźni upragnioną rzecz o której marzysz. Zwizualizuj nie tylko cel, ale także drogę do niego. Umiejętność wizualizacji, czyli tworzenia obrazów w głowie o upragnionym celu, to umiejętność niezwykle ważna dla osiągnięcia go. Tworząc wizualizację nastawiamy swój mózg na działanie w jakimś określonym przez nas kierunku.


- sprawdzaj możliwości i zapisuj wydatki

Przed dokonaniem zakupu  warto zobaczyć  ile dana rzecz kosztuje w kilku sklepach. Sprawdź przy pomocy porównywarek internetowych  takich jak  np. ceneo.pl, skąpiec.pl, czy nokaut.pl. cenę danego produktu w  sklepach internetowych . Przy droższym zakupie można zaoszczędzić nawet kilkaset zł. Codziennie lub kilka razy w tygodniu rób listę wydatków . Wpisuj w zeszyt  , telefon lub arkusz kalkulacyjny w komputerze wszystkie swoje wydatki . w ten sposób zobaczysz czy wszystkie kupione przez ciebie rzeczy były potrzebne. Dzięki uzyskaniu informacji o tym, na co wydajesz pieniądze, dużo łatwiej będzie Ci nimi j zarządzać .


PAMIETAJ

Oszczędzanie to przydatna umiejętność  i  nie zależy ona od tego ile dochodu osiągamy  ale od tego czy za młodu nauczyliśmy się oszczędzać i  czy stało się to naszym nawykiem czy też nie.


Zobacz czy zaciekawi Cię tez artykuł o tym jak-zarabiac-bedac-nastolatkiem


Użyj komentarzy do wyrażania swojej opinii;-)

3 komentarze:

  1. Zapisywanie wydatkow to bardzo skuteczna forma oszczedzania, chociaz i tak nie zawsze gwarantuje, ze pieniadze zostana. W takim wypadku wymieniam na gotowke niewykorzystane pieniadze z konta przez zamiensms.pl to mi pomaga szybko i latwo zdobyc pieniadze :)

    OdpowiedzUsuń
  2. Bardzo fajny pomysł ! Czekam na kolejne ... ;-)

    OdpowiedzUsuń
  3. Samo bycie nastolatkiem już jest problematyczne. Najważniejsze przy oszczędzaniu jest bezpieczne dokonywanie przelewów cashbill.pl/platnosci/paysafecard

    OdpowiedzUsuń