piątek, 25 marca 2016

Jak oszczędzać na studiachKiedy studiujesz masz dużo wydatków a  jednym z głównych problemów  każego miesiąca jest to jak  związać koniec z końcem.  Jak zaoszczędzić aby starczyło na więcej  i na dłużej ? Wskazówki poniżej :1

Wielu myśli że najtańczym rozwiązaniem  dla  oszczędnych jest pokój w domu akademickim. Tak naprawdę nie zawsze może się opłacać ponieważ zasada w takich domach jest jedna im więcej ludzi w pokoju tym taniej a w  związku z tym warunki do uczenia się mogą być bardzo trudne i nasza efektywność  bardzo straci. Dobrą alternatywą dla  akademika jest wynajęcie pokoju lub całego mieszkania przez kilka osób.  Dzieląc koszt czynszu i innych rachunków pomiędzy współlokatorów możesz dużo zaoszczędzić. Kandydatów  jednak wybierz uważnie – unikaj imprezowiczów ( chyba że tylko na tym Ci zależy)  a poszukiwania współlokatora najpierw podejmij wśród  przyjaciół i znajomych. Pamiętaj także o tym  aby wpsać wszystkie zasady i płatności  do umowy wynajmu.

2

Książki  stanowią znaczący wydatek dla każdego studenta. Tak więć od razu po ogłoszeniu listy podręczników   zacznij poszukiwać tanich wydań w internecie szukając również wśród używanych książek. Pod koniec roku akademickiego zapytaj „starsze roczniki” o możliwość odkupienia całego zestawu i negocjuj cenę . Sprawdź  możliwość wypożyczenia  podręczników z uczelni  lub z bibliotek publicznych.  Skontaktuj się z profesorem , aby potwierdzić przydatność starszej ( tańszej) edycji –  brakujące rozdziały z nowej  możesz sobie skopiować.  Kup książkę „na spółkę” ale pamiętaj o zrobieniu harmonogramu jej używania.3

Znajdź czas na  przeanalizowanie  swoich  wydatków bo ile razy można powiedzieć „gdzie się podziały moje pieniądze”?   Takie zestawienie może być robione – jak wolicz-  co tydzień lub skrupulatnie każdej nocy. Zobacz gdzie uciekają pieniądze . Pamiętaj o teminach swoich stałych opłat bo spóźnianie się z płatnościami owocuje karnymi odsetkami . Odłóż swoje karty kredytowe i wykorzystuj je tylko w nagłych przypadkach. Płać tylko gotówką – jest to sprawny sposób na kontrolę wydatków  i brak zaskoczenia pustym kontem. Pytaj i korzystaj z zniżek dla studentów . Wiele  sklepów i usługodawców  oferuje  takie  zniżki.

4

Korzystaj z stołówek studenckich i barów mlecznych . Sprawdź czy jedzenie Ci smakuje i wykup sobie abonament . Jeśli stołujesz się tam  od czasu do czasu wybieraj wybierz kombinację tańszych dań. Przy wykupionym abonamencie nie opuszczaj posiłków aby uniknąć konieczności zjedzenia na mieście i wczerśniejszego zrobienia zakupów w supermarkecie. Obserwuj wydarzenia , które oferują darmowe jedzenie. Jeśli dorabiasz sobie  w usługach gastronomicznych zapytaj o możliwość darmowego lub tańszego posiłku. Przed pójściem pub’u czy też do restauracji  dowiedz  się czy oferują one  niższe ceny dla studentów . Jeśli mieszkasz z współlokatorami dziel koszty produktów wykorzystywanych przez wszystkich, takich jak proszek do prania, kawa, olej itp. tak aby można je kupić w większych ilościach i skorzystać z promocji. Zakupy rób w dyskontach zawsze z listą  potrzebnych produktów. Nigdy też nie kupuj jedzenia, kiedy masz  jeszcze pełną lodówkę. W przerwach pomiędzy wykładami posilaj się  z przygotowanych wsześniej  i przez siebie produktów. Własnorecznie zrobiona kanapka , sałatka  czy też kawa kosztuje taniej a smakuje lepiej .    Zapomnij o fast foodach  ! Są drogie a  w dodatku ich zjedzenie nie niesie ze sobą żadnych korzyści zdrowotnych lecz tylko zbędne kalorie.
5

Szukasz darmowych możliwości rozrywki? Śledź tablice informacyjne na uczelni i  bądź na bieżąco z  ulokami i plakatami: często  tak są promowane  bezpłatne wykłady , ciekawe wydarzenia , koncerty i  imprezy.  Sprawdzaj  strony  i fora internetowe  z aktualnościami w Twoim mieście  tu też znajdziesz  informacje na temat festiwali ,  darmowych pokazów i spotkań z interesującymi ludźmi. Bądź kreatywny,  rusz się - istnieje wiele sposobów, aby się dobrze bawić  bez dużych pieniędzy.

6

Chcesz dobrze i stylowo wyglądać - nie trzeba wydawać fortuny na ubrania. Rozważ uproszczenie swojej  garderoby poprzez stworzenie solidnej bazy złożonej z klasyki . Te ubrania można swobodnie łączyć i łatwo dopasowywać. Baw się dodatkami . Kupuj  super ubrania z „drugiej ręki”  i odsprzedaj te rzeczy których nie używasz. Aby odnowić szafę można też zamienić ubrania z przyjaciółmi,.
Oczywiście , oprócz tych praktycznych wskazówek zawsze dobrze jest pamiętać, o tym aby nie przesadzać i nie odmawiać sobie wszystkiego .

Masz uwagi zachęcam do komentowania;-)


Zobacz też jak-zarabiac-na-studiach

1 komentarz:

  1. Często jest tak, że praktycznie dla studentów nie ma żadnych atrakcyjnych ofert. Ja jestem zdania, że oferta karty wielowalutowej https://www.igoriacard.com/karta-przedplacona-na-wakacje/ jest również dostosowana do standardów studenckich. Dlatego ja właśnie jako student postanowiłem sobie taką kartę wyrobić.

    OdpowiedzUsuń