czwartek, 31 marca 2016

Jak znaleźć chęć do nauki i odrabiania zadań domowych
Wiele razy podczas roku szkolnego chęć do nauki zwłaszcza w piękne słoneczne popołudnia znika bezpowrotnie .  Wracasz ze szkoły czy z uczelni  i  myślisz o czekających Cię o zadaniach do wykonania, a pierwszym odruchem jest chęć  ucieczki tak  daleko, jak tylko to możliwe od  książek i zeszytów. Jak pokonać to uczucie ? Oto kilka porad :
Lepiej zaraz niż nigdy


Z brakiem chęci do nauki postępuj jak z bólem zęba – usuń go – im szybciej tym lepiej. Po powrocie do domu zrób sobie przerwę na posiłek i krótki odpoczynek a następnie odrób wszystkie zadania. Po skończeniu nauki będziesz mieć wolną głowę  oraz  czas z  którym możesz się  swobodnie cieszyć.
Motywacja


To prawda, że ​​od rana byłeś  na zajęciach  i  że jesteś zmęczony ale zrób jeszcze jeden krok  aby uniknąć ataku alergii do zadań . Znajdź dobrą motywację ! Zapisz ją   na kartce  w zasięgu wzroku i często na nią patrz. Pomyśl o korzyściach , które daje dobre przygotowanie do szkoły : dobre oceny , więcej czasu wolnego bo nie trzeba zdawać poprawek   ! A jeśli to nie wystarczy pomyśl o  konsekwencjach nieprzygotowania : złych ocenach ; stresie i reakcji np. twoich rodziców.

Systematyczność


Jeśli znasz datę egzaminu lub klasówki rozłóż pracę na kilka dni . Mniejsza ilość  materiału do opanowania  jest bardziej zachęcająca do nauki niż opanowanie całości w dwa ostatnie dni . Ta metoda  da o wiele lepsze efekty niż zostawienie wszystkiego na ostatnią chwilę - nie mówiąc już  o tzw. kumulacjach gdzie zaległości w jednym przedmiocie trzeba nadrabiać skracając czas odpoczynku i nauki innych przedmiotów.
Miejsce


Zrób  trochę prób i znajdź miejsce w swoim pokoju/domu w którym potrafisz się skoncentrować i w którym uczysz się najbardziej efektywnie.  To może być salon, sypialnia lub kuchnia. A w danym pokoju  biurko , fotel lub  sofa ważne żeby było Ci wygodnie a wszystkie potrzebne rzeczy aby były pod ręką . Wielu osobom w skupieniu pomaga muzyka , odpowiednie światło,  i świeże powietrze. Spokój i przyjazne otoczenie to pierwszy krok do sukcesu.
Naucz się uczyć


Skuteczne uczenie się polega na trwałym zapamiętywaniu i kojarzeniu faktów a nie na przysłowiowym „zakuwaniu”. To ile czasu musisz  poświęcić na naukę zależy od tego jak się uczysz. Zapoznaj się  z technikami  efektywnego uczenia, które pozwolą Ci zaoszczędzić czas i energię . Stosując techniki pamięciowe , mapy myśli  oraz strategie mnemoniczne rozwiniesz swój  potencjał intelektualny i kreatywność. Nie wspominam tu już  o zaoszczędzonym czasie , który możesz przeznaczyć na leniuchowanie.
Jedz i wypoczywaj


Przed nauką spróbuj coś zjeść - chociaż nie przejadaj się  - przepełniony żołądek nie jest sprzymierzeńcem efektywnej pracy . Przygotuj sobie także coś do picia i odłóż w pobliżu  tak aby nie mieć okazji do nagłych przerw. Każdego dnia znajdź czas na wypoczynek. Nawet wtedy kiedy masz mnóstwo obowiązków  rób sobie przerwy. Gdy masz więcej wolnego czasu uprawiaj sport . Gdy czasu do wypoczynku masz mniej zrób coś co cię co się szybko i zrelaksuje np. kawę lub  prysznic
Nagradzaj siebie


Nagradzaj się za każde dobrze wykonane zadanie . Nagrodą może  być nawet najmniejsza rzecz np. zjedzenie ciasteczka po odrobieniu lekcji lub wyjście do kina po zdanym egzaminie.
Pamiętaj  że po kazdym sukcesie związanym z nauczeniem się czegoś zasługujesz na nagrodę i nie obawiaj się nagradzania siebie - jest to również część motywacji do pracy.Masz inne zdanie? - zachęcam do dodawania  komantarzy;-)
Zobacz też /jak-znalezc-motywacje-do-uprawiania-sportu

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz