Jak oszczędzać

Jak osszczedzac będąc niepełnosprawnym


Połączenie tematu oszczędności oraz  niepełnosprawności  to trudny  temat ponieważ proces leczenia , lekarstwa , specjalistyczne sprzęty  oraz rehabilitacja dużo kosztują i przeważnie nie ma na nie promocji oraz zniżek . Ale tu z pomocą przychodzi możliwość oszczędności na innych rzeczach poprzez wykorzystywanie przysługujących ulg i zniżek dla osób posiadających tzw. orzeczenie o niepełnosprawności które jest podstawą ich przyznawania. Takie orzeczenie uzyskuje się w powiatowym zespole do spraw orzekania znajdującym się na terenie każdego powiatu. Tam określany jest stopień niepełnosprawności oraz wskazania dotyczące możliwości danej osoby w zakresie zatrudnienia szkoleń , rehabilitacji ,  terapii zajęciowej, potrzebnego sprzętu ortopedycznego i środków pomocniczych  oraz możliwości  korzystania z pomocy społecznej.
Co dzięki temu możemy uzyskać podpowiem tu:


                                              
ZASIŁKI


Dodatek albo zasiłek pielęgnacyjny  -  można korzystać z tylko z jednego z tych świadczeń


Dodatek pielęgnacyjny, wypłacany przez ZUS, przysługuje osobie uprawnionej do emerytury lub renty dla osób które  zostały uznane za całkowicie niezdolne do pracy i samodzielnej egzystencji albo ukończyły 75 rok życia. Obecnie jego kwota to 208,67 zł.


Zasiłek pielęgnacyjny Jest to świadczenie   na pokrycie wydatków związanych z koniecznością zapewnienia opieki i pomocy w związku z ich niezdolnością  do samodzielnej egzystencji. Obecnie wypłacane jest w wysokości 153 zł.Wnioski składa się w urzędzie miasta lub gminy, w jednostce wypłacającej świadczenia rodzinne.
Po zasiłki celowe ; pomoc rzeczową i w naturze ; zasiłki i pożyczki na ekonomiczne usamodzielnienie się ; środki na pokrycie kosztów świadczeń zdrowotnych zwróć się do Ośrodka Pomocy Społecznej ale tylko wtedy gdy posiadasz niski dochód na głowę w rodzinie.                                    


ULGI


Ulga  PKP


78% zniżka  na bilety dla osoby niepełnosprawnej i jej opiekuna na przejazdy pociągami osobowymi, pośpiesznymi oraz ekspresowymi EC, IC PKP (tylko druga klasa) na trasie z miejsca zamieszkania (pobytu) do: przedszkola, szkoły, zakładu opieki zdrowotnej, ośrodka rehabilitacji, domu pomocy społecznej oraz poradni psychologiczno - pedagogicznej i z powrotem na podstawie legitymacji szkolnej (studenckiej) oraz ważnego orzeczenia lub legitymacji osoby niepełnosprawnej. Osoby posiadające orzeczenie o znacznym stopniu niepełnosprawności (lub całkowitej niezdolności do pracy i samodzielnej egzystencji) mogą korzystać z ulgowych przejazdów w komunikacji PKP/PKS.


95% ulgi dla osoby niewidomej i jej opiekuna na przejazdy w pociągach PKP – tylko w 2. klasie pociągów osobowych .
Ulga w MPK/MZK/ZTM
100% ulgi na bilety dla osób ze znacznym stopniem niepełnosprawności wraz z ich opiekunami towarzyszącymi im w pojeździe .


50% zniżki  należy się dla  osób z umiarkowanym stopniem niepełnosprawności.
Parkingi
100% zniżki na obszarze objętym niestrzeżonym, płatnym parkowaniem w wielu miastach np. w Warszawie dla osób posiadających kartę parkingową ale tylko parkującym w miejscach wyznaczonych dla osób niepełnosprawnych .


100% zniżki dla osób z Kartą N+ tu można parkować na dowolnych miejscach w systemie płatnego parkowania i korzystać z ulgi. Kartę parkingową i Kartę N+ wydaje osobie niepełnosprawnej starosta.
Ulga paszportowa


Ulga 50 proc. – przy wyrabianiu paszportu  należy się dla osób niepełnosprawnych i współmałżonków tych osób, pozostającym na ich wyłącznym utrzymaniu. 100% zniżki na opłatę paszportową dla osób przebywających w domach pomocy społecznej lub w zakładach opiekuńczych albo korzystających z pomocy społecznej w formie zasiłków stałych, jeżeli ich wyjazd za granicę następuje w celu długotrwałego leczenia lub w związku z koniecznością poddania się operacji.
Zwolnienie od podatków lokalnych


100% zniżki dla  Osób niewidomych lub głuchoniemych w  podatku za posiadanie psa na podstawie orzeczenia o stopniu niepełnosprawności .


Telefon


50 % rabatu w TP SA za przyłączenie do sieci telefonicznej TP S.A. 


50% rabatu na  miesięczny abonament  . Ulg tych  może skorzystać  osoba niepełnosprawna uprawniona do uzyskania rabatu albo jej prawny opiekun.
Ulgi pocztowe
100 % rabatu na  usługę doręczania listów, paczek i przekazów bezpośrednio do domu. Listonosz powinien przyjąć zwykły, opłacony list i wrzucić go do skrzynki.    Zapotrzebowanie na usługę zgłasza się w urzędzie pocztowym właściwym dla miejsca zamieszkania .


100 %  ulgi za przesyłki nadawane od osób niewidomych  do innej osoby niewidomej, biblioteki lub organizacji, które działają na rzecz osób z takim rodzajem niepełnosprawności, oraz przesyłek adresowanych przez te instytucje do osób niewidzących.


 


Abonament RTV
100% ulga na abonament radiowo telewizyjny   dla  osób wobec których orzeczono znaczny stopień niepełnosprawności. Chcąc skorzystać z tej ulgi, osoba uprawniona powinna udać się do placówki pocztowej w miejscu stałego pobytu z dowodem osobistym i  przedstawić legitymacja dokumentująca niepełnosprawność.
Wstęp do muzeów
Osoby niepełnosprawne wraz z opiekunami są również uprawnione do ulgowych biletów do muzeów państwowych . Wysokość ulgi oraz dzień wstępu bez opłaty ustala dla każdego muzeum jego dyrektor. Dokumentem potwierdzającym uprawnienie do korzystania z ulgi jest legitymacja dokumentująca niepełnosprawność (stopień niepełnosprawności).
Ulga rehabilitacyjna w podatkach
Osoby z niepełnosprawnością, w ramach rocznego rozliczenia podatku od osób fizycznych PIT, mogą skorzystać z tzw. ulgi rehabilitacyjnej. Od dochodu można odliczać faktycznie poniesione wydatki na cele rehabilitacyjne oraz wydatki związane z ułatwieniem wykonywania czynności życiowych, poniesione w roku podatkowym przez podatnika będącego osobą z niepełnosprawnością lub podatnika, na którego utrzymaniu są osoby z niepełnosprawnością.

Podatek od czynności cywilnoprawnych.
Zwolnienie z opłacania  podatku za zakup przez osobę ze znacznym stopniem  niepełnosprawności  na własne potrzeby wózka  inwalidzkiego, motoroweru, motocykla lub samochodu osobowego oraz sprzętu rehabilitacyjnego . Odbywa się to zgodnie z ustawą o podatku od czynności cywilnoprawnych z dnia 9 września 2000 r. (Dz.U. z 2010 Nr 101 poz.649.

Jak oszczędzac na wakacjach

Zwykle po powrocie z wakacji spoglądamy na konto i zauważamy,  że wydatki pochłonęły znacznie więcej pieniędzy  od tego co planowaliśmy wcześniej . Trzeba zacząć oszczędzać ale niezapomniane wrażenia z ostatnich podróży podsycają  pragnienia kolejnych niesamowitych przeżyć.Jak zmniejszyć wakacyjne koszty tak aby starczyło na dłuższe podróżowanie oto kilka porad: Wybierz hostel zamiast hotelu, unikaj jedzenia w restauracjach i zrezygnuj z dodatkowych z wycieczek oferowanych przez biura podróży -  to tylko podstawy nieprzekraczania wakacyjnego  budżetu inne poniżej.


Zmniejsz koszty noclegów


Jest  bardzo prosty sposób na zmniejszenie kosztów mieszkaniowych , które stanowią duży  procent w wakacyjnym budżecie. Co to takiego? ? Zaglądnij na strony oferujące wakacyjną wymianę domów np. www.lovehomeswap.com ; www.homeexchange.com; www.homesforexchange.com ; www.homelink.org.uk; www.homebase-hols.com .
Korzyści  , które się z tym wiążą   są o większe niż tylko zaoszczędzone pieniądze   to np. nowe znajomości oraz to , że można w pełni poczuć ducha miasta/regionu  żyjąc wśród rodowitych mieszkańców.
Alternatywnie, możesz  zdecydować się na wynajmowanie swojego domu lub mieszkania w czasie twojej obecności i nieobecności .  Masz obawy – zarejestruj się na popularnych portalach , które prowadzają niezbędne kontrole i zapewniają bezpieczeństwo. Więcej informacji szukaj na stronach:  polski.hospitalityclub.org/indexpol.htm ;  www.pasportaservo.org czy www.couchsurfing.com który ma na całym świecie około 900 tysięcy członków . Dla bezpieczeństwa  każdy nowy członek musi posiadać gwaranta w postaci innego  członka społeczności, dopóki nie zostanie oficjalnie uznany za „pewniaka”.Każdy użytkownik powyższych portali tworzy w nim profil, w którym podaje podstawowe informacje o sobie i zaznacza co może zaoferować gościom: kanapa, zwiedzanie, wyjście do kawiarni, i czego oczekuje w zamian. Osoba poszukująca noclegu loguje się na stronie, wyszukuje użytkownika, który może ją przyjąć w danym terminie . Profile zarówno gospodarzy, jak i gości uzupełnione są o oceny i komentarze innych osób. Każdy użytkownik sam decyduje, kogo przyjmie pod swój dach
Rezerwuj  noclegi w ostatniej chwili i korzystaj z porównywarek cen noclegów takich jak www.eDreams.com ; www.trivago.pl ; www.expedia.com  ; www.hotels.com ; www.hrs.com i popularny www.booking.com.


Zmniejsz koszty transportu

Samolot na dalekie podróże to najbardziej praktyczny wybór ,  bardzo szybki ale często i  najdroższy. Korzystaj z cenowych okazji na przeloty wiedząc , że  miesiąc luty to dla wielu linii lotniczych czas promocji już w lutym kupuj bilety na lot we wrześniu. Korzystaj z promocji i ofert cenowych typu lot za 19 zł  .
Nie bój się także korzystać z  pociągów, które oprócz oszczędności  nie mają  limitów wagowych bagażu. Użyj biletów INTER RAIL 26 l i INTER RAIL +  które są biletami "strefowymi", tzn. ważne są na przejazdy w obrębie jednej lub kilku stref geograficznych, na jakie podzielono Europę. Uprawniają one do podróżowania w 2 klasie ale są ważne 1 miesiąc ( dotyczy biletów 2- i 3-strefowe oraz tzw. biletów globalnych) lub 22 dni (dot. biletów wykupionych na jedną strefę). Pozwalają one podróżować dowolnym pociągiem (z wyjątkiem IC, ICE ) i przesiadać się do woli.  To  doskonały sposób na  uzupełnienie wyjazdu trampingowego. Kupujemy np. bilet miesięczny na koleje Europy Środkowej, bierzemy dowód osobisty jeździmy do woli...
Aby zmniejszyć koszty transportu  lokalnego zabierz ze sobą lub wypożycz na miejscu rower. W ten sposób oprócz oszczędności można poruszać się w całkowitej autonomii, nie zależnie od środków transportu publicznego dbając przy okazji o kondycję.Wybierz grupę zamiast samotności
 
Podróżowanie w grupie  jest przyjemne ale może być również dobrym sposobem na obniżenie kosztów. Pokój hotelowy dla dwóch osób jest znacznie niższy cenowo w przeliczeniu na osobę  ale dotyczy  a także wynajmu samochodów. Osoby podróżujące samotnie mogą się wydać 50% więcej niż Ci , którzy podróżują w parach.  Ważną rzeczą jest znalezienie odpowiedniego towarzysza podróży. Znasz już www.BlaBlaCar.pl‎ www.jazdazagrosze.pl ;  www.autostop.com.pl ; https://www.inonecar.com ?
Jak oszczędzać posiadając zwierze?


Kochasz zwierzęta? Posiadasz jednego zwierzaka lub nawet kilka to na pewno masz wiele wydatków . Jak oszczędzać na utrzymaniu domowego pupila, by nie pogorszyć warunków jego życia podpowiem tutaj …
1. Zakup zwierzaka

Z pewnością pierwszą rzeczą  jaką zrobisz mając chęć posiadania zwierzaka to jego zakup. Pomyśl tutaj  o zwierzętach ze schronisk. Pamiętaj, w schroniskach przebywają  kundelki  ale i psy rasowe, małe szczeniaczki i dorosłe zwierzęta , wśród których na pewno uda Ci się znaleźć wiernego przyjaciela. Istnieją setki schronisk, hodowli, stowarzyszeń pragnących oddać w dobre ręce bezpańskie zwierzaki. Można również skontaktować się z najbliższą kliniką weterynaryjną, gdzie z pewnością jest tablica ogłoszeń ze zdjęciami nieszczęśliwych czworonogów wraz numerami kontaktowymi. Schroniska nie pobierają opłat od osób adoptujących  bezdomne zwierzęta – są one  przebadane , zaszczepione i odpchlone. Adoptując zwierzaka pamiętaj o tym  , że wielkość ma znaczenie - przede wszystkim  ze względu na to , że wraz ze wzrostem wagi proporcjonalnie wzrastają koszty jego utrzymania. Jakkolwiek zwierzęta zabierane z przytulisk stają się wiernymi przyjaciółmi na lata.
2. Dieta
Karm swojego zwierzaka zgodnie z jego potrzebami żywieniowymi. Dobierz odpowiednie porcje pokarmów – bez sensu jest wypełniać całą miskę w przekonaniu , że  Twój pupil będzie bardziej szczęśliwy i zadowolony.  Dozuj  odpowiednią ilość pokarmu w zależności od jego wieku, masy ciała i stylu życia- dbając przede wszystkim o jego formę. Pamiętaj zbyt częste dokarmianie pupila  to narażenie go  na otyłość , choroby serca i układu hormonalnego . Dobrze zbilansowana dieta pozwoli na uniknięcie wydatków związanych z późniejszymi częstymi wizytami u weterynarza i zakupem leków.
3. Żywność
Niektórzy twierdzą,  że własnoręcznie przygotowywane posiłki dla zwierząt domowych  prowadzą do oszczędności. Ja potwierdzam tą tezę ale tylko wtedy  gdy  przygotowywane "przysmaki" są zrobione  na podstawie dobrze zbilansowanej diety i zawierają  wszystkie   ważne  dla naszego podopiecznego  składniki.  Najprostszym sposobem aby uzyskać porady w tej dziedzinie  jest  Internet i jego fora.Jeśli jednak nie macie zbyt wiele czasu na gotowanie dla swoich pupili najprostszym wyborem jest zakup odpowiedniej gotowej już karmy  . Spośród wielu ofert wybierajmy te najbardziej naturalne , posiadające  w składzie więcej mięsa i pełnowartościowych składników. Zakup karmy wysokiej dobrej jakości  zapewni naszemu podopiecznemu  dobrą kondycję  i zdrowie pozwalając  zaoszczędzić nam na  ilości zjadanego przez zwierzaka pokarmu a w  przyszłości na jego wizytach  w klinice weterynarii i uciążliwych terapiach.Kupuj suchą karmę oraz inne przysmaki  w większych ilościach ( jeśli masz na to miejsce ) w wyspecjalizowanych sklepach i  serwisach internetowych , porównuj ceny , korzystaj z  bonów i  promocji szukaj ofert z bezpłatną wysyłką lub rabatem za ilości .  Żywność dla zwierząt ma długą datę ważności do spożycia korzystaj więc z nadążających się okazji nie narażając się  na przeterminowanie pokarmu. Przemyślane zakupy pozwolą zaoszczędzić od kilkuset do nawet kilku  tysięcy złotych  rocznie w przypadku dużego „ulubieńca”. Po zakupie żywności dla zwierząt  ważne jest, aby ją prawidłowo przechowywać: ideałem jest przeniesienie karmy do  szklanych opakowań lub do specjalnych hermetycznych słoików, które pozwalają zachować jej świeżość i smak.

4. Higiena

Jeśli chcesz zaoszczędzić  kilka złotych zadbaj o higienę  swojego pupila samodzielnie ponieważ ceny usług groomingu a zwłaszcza tych artystycznych cięć są dosyć wysokie. Podczas lata jest to łatwiejsze zadanie ze względu na możliwość korzystania z np. pomocy węża  do podlewania roślin i specjalnego szamponu – suszenie i czesanie odbywa się w tym przypadku na słońcu . W zimie wykorzystaj własną łazienkę - kup łagodny szampon przeznaczony specjalnie dla zwierząt, wysusz sierść dokładnie  ręcznikiem, a następnie z suszarką do włosów . W obu przypadkach pamiętaj o dokładnym wysuszeniu uszu, aby uniknąć wystąpienia zapalenia ucha . Dłuższe spacery przynajmniej dwa razy w tygodniu powinny zapewnić naturalne skrócenie pazurków – resztę dotnij samodzielnie.


5. Zdrowie

Nie zapominaj o obowiązkowych szczepieniach i regularnych wizytach u weterynarza. Staraj się na bieżąco dbać o zdrowie domowego pupila, nie zapominając o odpowiedniej diecie , dawce ruchu  i higienie. Hasło Lepiej zapobiegać niż leczyć sprawdza się tak samo w stosunku do ludzi jak i zwierząt a koszty leczenia niektórych chorób u zwierząt  mogą wynieść nawet kilka tysięcy złotych. Lekarza zapytaj  o darmowe próbki  , akcje promocyjne  i zniżki dla stałych klientów.

Masz uwagi zachęcam  do opisywania swoich doświadczeń w komentarzach.

Jak oszczędzać na telefonie


Komunikacja z innymi od zawsze była ważną potrzebą człowieka a  wykorzystywanie do tego telefonu stacjonarnego lub komórkowego jest  tego podstawą . Niestety jest to również znaczący wydatek w budżecie każdej polskiej rodziny. Zobaczmy, jak oszczędzać na telefonach i połączeniach telefonicznych.Telefon stacjonarny

Co do telefonii stacjonarnej to  monopol Telekomunikacji Polskiej  w ciągu ostatnich kilku lat znacznie spadł  ale nadal istnieje wiele klientów, którzy zdecydowali się pozostać jej wierni i chyba tylko przez sentyment płacą duże rachunki abonamentowe  .  Zrezygnuj z telefonu stacjonarnego jeśli posiadasz i opłacasz równocześnie  telefon komórkowy , który ma taką przewagę że zawsze jest ręką .

Sieć  telefoniczna

Sprawdź  z której sieci komórkowej   korzystają  osoby  do których najczęściej dzwonisz  i z którymi lubisz długo rozmawiać . Wybierz tego operatora komórkowego, którego będziesz najczęściej używać . Dzięki posiadaniu  kilku numerów ( np. w  ramach  jednej rodziny ) w tej samej telefonii komórkowej obniżysz abonament  a  rozmowy z najbliższymi i przyjaciółmi  będą tańsze a nawet (w zależności od abonamentu) za darmo .


Rozmowy przez internet

Wykorzystaj swoje łącze internetowe lub darmowe  HotSpoty do rozmów.  Niektóre  modele telefonów  tak jak np. iPhone wykorzystują łącze  VoIP do darmowych  połączeń  miedzy swoimi modelami.  Jest to  bardzo korzystna alternatywa dla  rozmów mnie tylko krajowych ale przede wszystkim dla  międzynarodowych połączeń. Poprzez łacze VoIP możesz także z innych modeli telefonów dzwonić  znacznie obniżając ceny rozmów międzynarodowych. Telefonia VoIP jest nawet kilkanaście razy tańsza niż tradycyjne połączenie komórkowe. Pobierając aplikacje takie jak np. Skype; Facetime możemy rozmawiać i jednocześnie widzieć rozmówcę . Aplikacja Viber i Whatsapp  pozwala prowadzić rozmowy i wysyłać sms bez możliwości zobaczenia rozmówcy.

Telefon na kartę

Jeśli z telefonu korzystasz rzadko a większość połączeń jest „do Ciebie” skorzystaj z przedpłaconych katy telefonicznych . Starter pre-paid można kupić u wielu operatorów  już  za 5 złotych. Później wystarczy co jakiś czas doładowywać kartę wybraną przez siebie kwotą. Dodatkowo korzystając z bazy aktualnych promocji można zaoszczędzić dodatkowe środki np.  doładowania kupowane przez topup.zone kosztują 5% taniej  . Aktualny ranking ofert na kartę można sprawdzić na stronie  super-sim lub komorkomat.

 
Usługi
 
Zobacz jakie dodatkowe usługi masz przypisane do abonamentu. Rozmowy za darmo z wybranymi numerami na pewno się opłacają o ile są naprawdę za darmo. Często bowiem otrzymujemy na zachętę na miesiąc lub dwa  bezpłatne usługi typu granie na czekanie , pakiet internetowy, darmowe minuty czy też roaming  po wyznaczonym okresie musimy jednak za nie płacić. Sprawdź czy  operator automatycznie nie nalicza Ci  opłat za takie usługi i czy naprawdę opłaca się mieć włączoną muzykę w trakcie oczekiwania na połączenie z Tobą.
 
Pakiety

Przy podpisaniu nowej umowy sprawdź u sprzedawców telefonii komórkowej  dostępność pakietów  łączących w sobie telewizję, telefon komórkowy z nielimitowanymi rozmowami i Internetem . Operatorzy komórkowi coraz częściej oferują obniżkę kosztów abonamentu telefonicznego poprzez rozszerzanie usług i możliwości  wybrania bogatej oferty telewizyjnej oraz szybkiego internetu . Może się okazać , że nie tylko zaoszczędzisz na telefonie ale i na innych rachunkach domowych.
 Jak oszczędzać na studiach


Kiedy studiujesz masz dużo wydatków a  jednym z głównych problemów  każego miesiąca jest to jak  związać koniec z końcem.  Jak zaoszczędzić aby starczyło na więcej  i na dłużej ? Wskazówki poniżej :1

Wielu myśli że najtańczym rozwiązaniem  dla  oszczędnych jest pokój w domu akademickim. Tak naprawdę nie zawsze może się opłacać ponieważ zasada w takich domach jest jedna im więcej ludzi w pokoju tym taniej a w  związku z tym warunki do uczenia się mogą być bardzo trudne i nasza efektywność  bardzo straci. Dobrą alternatywą dla  akademika jest wynajęcie pokoju lub całego mieszkania przez kilka osób.  Dzieląc koszt czynszu i innych rachunków pomiędzy współlokatorów możesz dużo zaoszczędzić. Kandydatów  jednak wybierz uważnie – unikaj imprezowiczów ( chyba że tylko na tym Ci zależy)  a poszukiwania współlokatora najpierw podejmij wśród  przyjaciół i znajomych. Pamiętaj także o tym  aby wpsać wszystkie zasady i płatności  do umowy wynajmu.

2

Książki  stanowią znaczący wydatek dla każdego studenta. Tak więć od razu po ogłoszeniu listy podręczników   zacznij poszukiwać tanich wydań w internecie szukając również wśród używanych książek. Pod koniec roku akademickiego zapytaj „starsze roczniki” o możliwość odkupienia całego zestawu i negocjuj cenę . Sprawdź  możliwość wypożyczenia  podręczników z uczelni  lub z bibliotek publicznych.  Skontaktuj się z profesorem , aby potwierdzić przydatność starszej ( tańszej) edycji –  brakujące rozdziały z nowej  możesz sobie skopiować.  Kup książkę „na spółkę” ale pamiętaj o zrobieniu harmonogramu jej używania.


3

Znajdź czas na  przeanalizowanie  swoich  wydatków bo ile razy można powiedzieć „gdzie się podziały moje pieniądze”?   Takie zestawienie może być robione – jak wolicz-  co tydzień lub skrupulatnie każdej nocy. Zobacz gdzie uciekają pieniądze . Pamiętaj o teminach swoich stałych opłat bo spóźnianie się z płatnościami owocuje karnymi odsetkami . Odłóż swoje karty kredytowe i wykorzystuj je tylko w nagłych przypadkach. Płać tylko gotówką – jest to sprawny sposób na kontrolę wydatków  i brak zaskoczenia pustym kontem. Pytaj i korzystaj z zniżek dla studentów . Wiele  sklepów i usługodawców  oferuje  takie  zniżki.

4

Korzystaj z stołówek studenckich i barów mlecznych . Sprawdź czy jedzenie Ci smakuje i wykup sobie abonament . Jeśli stołujesz się tam  od czasu do czasu wybieraj wybierz kombinację tańszych dań. Przy wykupionym abonamencie nie opuszczaj posiłków aby uniknąć konieczności zjedzenia na mieście i wczerśniejszego zrobienia zakupów w supermarkecie. Obserwuj wydarzenia , które oferują darmowe jedzenie. Jeśli dorabiasz sobie  w usługach gastronomicznych zapytaj o możliwość darmowego lub tańszego posiłku. Przed pójściem pub’u czy też do restauracji  dowiedz  się czy oferują one  niższe ceny dla studentów . Jeśli mieszkasz z współlokatorami dziel koszty produktów wykorzystywanych przez wszystkich, takich jak proszek do prania, kawa, olej itp. tak aby można je kupić w większych ilościach i skorzystać z promocji. Zakupy rób w dyskontach zawsze z listą  potrzebnych produktów. Nigdy też nie kupuj jedzenia, kiedy masz  jeszcze pełną lodówkę. W przerwach pomiędzy wykładami posilaj się  z przygotowanych wsześniej  i przez siebie produktów. Własnorecznie zrobiona kanapka , sałatka  czy też kawa kosztuje taniej a smakuje lepiej .    Zapomnij o fast foodach  ! Są drogie a  w dodatku ich zjedzenie nie niesie ze sobą żadnych korzyści zdrowotnych lecz tylko zbędne kalorie.


5

Szukasz darmowych możliwości rozrywki? Śledź tablice informacyjne na uczelni i  bądź na bieżąco z  ulokami i plakatami: często  tak są promowane  bezpłatne wykłady , ciekawe wydarzenia , koncerty i  imprezy.  Sprawdzaj  strony  i fora internetowe  z aktualnościami w Twoim mieście  tu też znajdziesz  informacje na temat festiwali ,  darmowych pokazów i spotkań z interesującymi ludźmi. Bądź kreatywny,  rusz się - istnieje wiele sposobów, aby się dobrze bawić  bez dużych pieniędzy.

6

Chcesz dobrze i stylowo wyglądać - nie trzeba wydawać fortuny na ubrania. Rozważ uproszczenie swojej  garderoby poprzez stworzenie solidnej bazy złożonej z klasyki . Te ubrania można swobodnie łączyć i łatwo dopasowywać. Baw się dodatkami . Kupuj  super ubrania z „drugiej ręki”  i odsprzedaj te rzeczy których nie używasz. Aby odnowić szafę można też zamienić ubrania z przyjaciółmi,.


Oczywiście , oprócz tych praktycznych wskazówek zawsze dobrze jest pamiętać, o tym aby nie przesadzać i nie odmawiać sobie wszystkiego .

Masz uwagi zachęcam do komentowania;-)
JAK OSZCZEDZAĆ BĘDĄĆ NASTOLATKIEM


Każdy młody człowiek ma swoje potrzeby , na które często kieszonkowe od rodziców nie wystarcza. Chce częściej wychodzić z przyjaciółmi, kupić bluzkę, która nie bardzo podoba się mamie czy tez doładować telefon. Wszystkie te działania wymagają pieniędzy, a nie zawsze rodzina z takich czy innych względów chce finansować takie „zachcianki”.  Będąc nastolatkiem  możesz także  zacząć oszczędzać  niewielkie kwoty pieniędzy, które pozwolą Ci zakupić to o czym marzysz .

Jak to zrobić?- oszczędzanie to nie kara.


Dla wielu nastolatków  nauka oszczędzania jest trudna,  ponieważ jest  to ograniczenie, któremu nikt z wielką chęcią się nie poddaje. Zwłaszcza , że  od najmłodszych lat  jesteśmy  przyzwyczajeni do tego , że  wydatek to nagroda, a brak wydatku  to kara. Czas uświadomić sobie , że oszczędzanie to nie ujma a efekt w postaci wymarzonego zakupu rekompensuje czas oczekiwania na niego.  Pamiętaj , że szczęście przynosi droga do celu a nie sam cel i o wiele bardziej cieszy coś na co trochę czasu poświęcimy niż otrzymanie tego od razu . Przy okazji jeśli  oszczędzania nauczymy się  za młodu   z dobrymi nawykami i zastrzykiem gotówki wkroczymy w dorosłe życie.

-  stwórz  swój plan finansowy


Opracuj swój plan finansowy  określając swoje przychody i wydatki. Jeśli Twoi rodzice regularnie przekazują Ci kieszonkowe zalicz je do tygodniowych przychodów stałych  . Natomiast jeśli  otrzymujesz nieregularne kwoty od rodziny czy też zarabiasz od czasu do czasu  np. udzielając korepetycji  zalicz je do tygodniowych przychodów zmiennych . Potem zobacz ile  tygodniowo wydajesz z tych pieniędzy na kino  i spotkania w gronie znajomych. W ten sposób ustalisz swój tygodniowy  budżet i zorientujesz się czy w danym tygodniu będzie Cię stać na dodatkowe zakupy czy też wyjścia.


- zapłać najpierw sobie

Jest to j najważniejsza zasada finansów osobistych. Na czym polega? Po prostu na zmianie kolejności wydatków. Zazwyczaj najpierw opłacamy rachunki , potem wydajemy  na  przyjemności, a na końcu myślimy o oszczędzaniu, na które zazwyczaj nie starcza pieniędzy. Zasada „Najpierw płać sobie” opiera się na przesunięciu oszczędności na początek tej kolejki. 10% naszych dochodów odkładaj do skarbonki  czy tez na konto w banku a z reszty opłacaj inne wydatki. Na początku stosowania tej zasady  będziesz się czuć nieswojo lecz później mając ciągły zapas gotówki  będziesz mieć satysfakcję a  Twoja motywacja i zadowolenie będą coraz większe.

- wyznacz cel


Każdy o czymś marzy  i na  co  chce przeznaczyć odłożone pieniądze. Jeśli nie masz takiego celu, warto o nim pomyśleć . Pamiętaj nie ma rzeczy nie możliwych do osiągnięcia. Określony cel pomoże Ci w procesie oszczędzania i  za każdym razem, gdy dopadnie Cię pokusa wydania kwoty przeznaczonej na oszczędzanie, po prostu przywołaj w swojej wyobraźni upragnioną rzecz o której marzysz. Zwizualizuj nie tylko cel, ale także drogę do niego. Umiejętność wizualizacji, czyli tworzenia obrazów w głowie o upragnionym celu, to umiejętność niezwykle ważna dla osiągnięcia go. Tworząc wizualizację nastawiamy swój mózg na działanie w jakimś określonym przez nas kierunku.


- sprawdzaj możliwości i zapisuj wydatki

Przed dokonaniem zakupu  warto zobaczyć  ile dana rzecz kosztuje w kilku sklepach. Sprawdź przy pomocy porównywarek internetowych  takich jak  np. ceneo.pl, skąpiec.pl, czy nokaut.pl. cenę danego produktu w  sklepach internetowych . Przy droższym zakupie można zaoszczędzić nawet kilkaset zł. Codziennie lub kilka razy w tygodniu rób listę wydatków . Wpisuj w zeszyt  , telefon lub arkusz kalkulacyjny w komputerze wszystkie swoje wydatki . w ten sposób zobaczysz czy wszystkie kupione przez ciebie rzeczy były potrzebne. Dzięki uzyskaniu informacji o tym, na co wydajesz pieniądze, dużo łatwiej będzie Ci nimi j zarządzać .PAMIETAJ

Oszczędzanie to przydatna umiejętność  i  nie zależy ona od tego ile dochodu osiągamy  ale od tego czy za młodu nauczyliśmy się oszczędzać i  czy stało się to naszym nawykiem czy też nie.
JAK OSZCZĘDZAĆ NA MUZYCE

W Polsce ceny nowości  płytowych  spadają bardzo wolno,  nawet stare płyty w sklepach muzycznych nie są tanie bo kosztują nawet ok 70 zł .  No właśnie dobra muzyka się nie dezaktualizuje i nie traci na wartości.


Jak nie przepłacać???

- streaming

Jeśli podoba Ci się tylko kilka utworów na danej płycie lub  jedna piosenka nie przepłacaj  kupując całą  płytę    i skorzystaj z  bazy zgromadzonej na serwisach internetowych.

Deezer - Dzięki tej aplikacji możesz słuchać swojej muzyki gdziekolwiek i kiedy tylko masz na to ochotę. Przeglądaj katalog z ponad 35 milionami piosenek w swoim komputerze, tablecie i telefonie. Możesz przechowywać  swoją muzykę w jednym miejscu i mieć je zawsze pod ręką.

Korzystając z  oferty Deezer masz 30 dni  bez zobowiązań za darmo.

Później sprawdź  podobny serwis…

Sportify – tu możesz bezpłatnie odtwarzać utwory wykonawców lub z playlisty na urządzeniu mobilnym. Wada to losowe odtwarzanie piosenek i reklamy…ktoś niestety musiał za to zapłacić. Reklamy można pominąć ale tylko 6 razy w ciągu godziny na urządzeniu mobilnym. Skorzystaj z promocji wersji premium  i słuchaj muzy bez reklam przez 2 miesiące . W tej wersji nie musisz mieć dostępu do Internetu :-)

- można również skorzystać z portali wymiany muzyki takich jak na przykład  Napster czy Chomikuj ale nie daje to tyle satysfakcji co inne serwisy J


- sklepy internetowe

Jeśli jesteś prawdziwym fanem muzyki i robisz ze swych płyt kolekcję  delektując się przy tym okładkami,  wydrukowanymi tekstami czy też dodatkami chcąc zaoszczędzić skorzystaj właśnie z nich . Sklepy internetowe takie jak itunes; amazon; fan.pl ; mystyc.pl ; dobramuzyczka.pl oferują płyty po promocyjnych cenach.


 - serwisy aukcyjne

Serwisy aukcyjne są jednym z najpopularniejszych miejsc na dokonywanie  tanich zakupów płyt winylowych  i cd . Sprzedaż  odbywa się na zasadzie stałej ceny lub licytacji przedmiotów. Można tu znaleźć dosłownie wszystkie rodzaje muzyki i dyskografie prawie wszystkich wykonawców . Ceny są konkurencyjne  i prawie zawsze do negocjacji po wcześniejszym kontakcie ze sprzedającym. Szukając płyt zajrzyj tu: allegro , olx , ebay , kiermasz ,odeo , yahoo.


- audiotele

Jeśli zależy ci na całkowicie darmowym słuchaniu muzyki włącz radio lub telewizor.

Podstawowe stacje radiowe czy telewizyjne  oferują jednak dużo różnorodnej muzyki często przerywanej wiadomościami  , reklamami czy wypowiedziami polityków. Jeśli chcesz się skoncentrować na jednym gatunku włącz  internetowe radio. Internetowe radia tematyczne zaspakajają różnego typu gusta i  upodobania muzyczne . W danym radiu odtwarzany jest tylko jeden gatunek muzyki często powiązany również z latami w których on powstał.  Adresy pod którymi  można znaleźć zestawienia kanałów tematycznych  : eradia.net/radiostacje.html  stacje.portalradiowy.pl;  radiointernetowe.com.pl

Alternatywą dla telewizji , w której  musisz oglądać to co ktoś ci puszcza jest nasz „dobry stary „ YouTube .  A korzystając z aplikacji uListen możliwe jest  odpalenie materiału audio z klipu na YouTubie i zminimalizowanie go na pasek powiadomień. Aplikacja ta ponadto pozwala na wyszukiwanie utworów ,  tworzenie playlist oraz pauzowanie odtwarzania prosto z tego paska. uListen  to doskonały wybór dla miłośników muzyki na smartfonach ceniących prostotę i dobrą jakość.
 

JAK OSZCZĘDZAĆ NA KSIĄŻKACH
Gdy kończy  się rok szkolny  myślimy o wakacjach ale one szybko mijają i znów wraca się do szkoły… jest to ciężki  czas nie tylko dla dzieci ale i dla rodziców ponieważ  kumulują się wydatki na przybory szkolne i  książki... Poniżej przedstawiam  wskazówki na oszczędności na podręcznikach szkolnych ale nie tylko…

 


 • Unikaj nowych wydań

Jeżeli szkoła postanowiła przyjąć najnowsze wydanie danej książki upewnij się, że istnieją znaczne różnice w tekście między starą a nową wersją…  Zazwyczaj dodatki i nowe treści można znaleźć na ostatnich stronach, które należy sprawdzić przed zakupem. Jeśli różnice dotyczą  tylko papieru , fotografii lub przypisów daj sobie spokój kup starą wersję a ostatnie  różniące się  rozdziały skseruj…

 


 • kupuj używane książki

Poprzez zakup używanych książek można zaoszczędzić nawet do 80% ceny nowego podręcznika – jest to najbardziej skuteczny sposób, aby zaoszczędzić pieniądze, zwłaszcza wśród  uczniów szkół średnich i studentów.

Używane książki można kupić w szkołach pod koniec roku szkolnego oraz  na pchlich targach, organizowanych w wielu miastach, kontaktując się ze  studentami wyższych roczników poprzez tablice ogłoszeń lub Internet. Dla nich jest to też dobry sposób na dodatkowe pieniądze dlatego  chętnie odsprzedają swoje  podręczniki , notatki i teksty.

Gdzie w Internecie można kupić używane książki?

Na przykład na Sprzedamksiazki.pl , olx.pl , bukeo.pl , buksi.pl

 


 • Kupuj książki on-line

Porównaj ofertę księgarni internetowych– poproś o indywidualną wycenę wszystkich potrzebnych książek i wybierz  najlepszą ofertę . Różnice cenowe pomiędzy księgarniami sięgają nawet 30% a przecież zakup książek online jest bardzo prosty. W domu znacznie szybciej odwiedzisz kilka księgarni internetowych lub wyślesz email do księgarni stacjonarnych z  propozycją wyceny interesujących Cię woluminów ;-). Wirtualne księgarnie online są bardzo przestrzenie- odpowiadają setkom stojaków z prawdziwymi książkami a  w ciągu 24 h są gotowe do spakowania i wysyłki.  Przy zakupie większej ilości księgarnie bardzo często oferują rabaty lub  rezygnują z opłat za  przesyłkę.

 


 • Korzystaj z bibliotek

 Zapewne każdy sobie zdaje z tego sprawę z tego , że nie wszystkie lektury czy też książki specjalistyczne trzeba kupować .  Obecnie biblioteki  znacznie rozszerzają swoją ofertę i  tam  także  można wypożyczyć nowe wydawnictwa poszczególnych autorów.  Aby usprawnić poszukiwania książek biblioteki  miejskie  przygotowały internetową wyszukiwarkę , która działa na zasadzie udzielenia nam  informacji  na temat  : która z bibliotek jest w posiadaniu danej pozycji i czy jest ona  obecnie dostępna lub do kiedy jest wypożyczona . Dlatego osoby, poszukujące danego wydawnictwa  od razu wiedzą do którego oddziału biblioteki się udać .

 


 • Korzystaj  z e-book'ów i audiobooków

Korzystanie z e-booków albo audiobooków jest bardzo dobrą opcją dla wszystkich tych,  którzy chcą zaoszczędzić  czas i pieniądze . Aby skorzystać z e-booków   potrzebne jest posiadanie  czytnika, tabletu  albo chociaż smartfonu z dużym wyświetlaczem –  tutaj przy zakupie  dostajemy książki gratis lub możemy je darmowo ściągnąć z poniższych serwisów . Korzystanie z audiobooków jest bardzo wygodne, bo można zgrać sobie dźwięk na  komputer czy telefon i przesłuchiwać je na  przykład w drodze do pracy  czy też podczas biegania . Ponadto wersje elektroniczne wydawnictw są tańsze od papierowych wersji  z racji tego, że nie trzeba ich  drukować.

Przykładowe serwisy darmowych e-booków : nexto.pl ; woblink.com; ebook4all.pl; czytajzafree.pl

Przykładowe serwisy darmowych audiobooków: wolnelektury.pl; sluchowiska.ugu.pl; audiobookimp3.fora.pl JAK OSZCZĘDZAĆ NA FILMACH                  Uwielbiasz filmy?  Jesteś kinomaniakiem? Zbyt dużo pieniędzy wydajesz na swoją pasję dowiedz sie czytając ten artykuł  jak zaoszczędzić !


                                                                          KINO


W dzisiejszych czasach kina stosują praktykę  dodawania  ukrytych  kosztów do swoich biletów na przykład  bilet na film 3D kosztuje  znacznie więcej, niżeli w przypadku  kupna biletu na film 2D czasem  dodatkowo trzeba również  uiścić opłatę w wysokości 5 złotych za wypożyczenie okularów. Pójście do kina nie wiąże się tylko z kupnem jednego biletu dla siebie i pójściem na seans. Zazwyczaj jest tak, że wizyta w kinie łączy się również z zakupem  bardzo drogich produktów spożywczych. W sytuacji, gdy dwie osoby do zechcą iść do kina w sobotni wieczór  na seans 2D to zapłacą za bilet 25 złotych x 2, czyli 50 złotych za dwa bilety. Do tego zakup popcornu  i napoi to kolejne 30 złotych. Czyli obejrzenie jednego filmu w kinie to koszt rzędu 80 złotych. Wygórowane ceny do kina sprawiają, że coraz częściej jesteśmy zmuszeni zrezygnować z uczestniczenia w kulturze, bo zwyczajnie nas na to nie stać. Nie zawsze jednak takie przyjemności muszą słono kosztować


Co zrobić, żeby płacić mniej za wizytę w kinie?


Mimo faktu, iż standardowo bilet kosztuje 25 złotych, to można zakupić go znacznie taniej, ponieważ kina często mają specjalne oferty, dzięki którym  można zaoszczędzić sporą sumę pieniędzy – np. już  wizyta w kinie w środku tygodnia będzie nas kosztować o 2zł taniej. Kupując bilety przez internet otrzymujesz 15% rabatu w kinowym barze. Wystarczy zalajkować profil kina na Facebooku.a dostaniemy bilet na filmy 2D w cenie 15 zł w każdy wtorek. Wszyscy klienci Orange dzięki akcji  promocyjnej mają możliwość zakupu dwóch biletów do kina w cenie jednego na dowolny seans  w  każdą środę.  Za 3 opakowania Kinder Bueno i Kinder Bueno White dostaniemy  na bilet do kina za 10 zł. Poza promocjami i, które oferowane są na stronach  kina można spotkać oferty w Internecie które oferują  kupony dzięki którym można kupić bilety bardzo tanio np. strona kodyrabatowe.pl; groupon.pl. Dodatkowo niektóre Banki oferują zniżkę  10% na bilet za posiadanie karty  kredytowej z ich banku . Zakup gazet np. Gali premiowany jest   tańszymi biletami do kina. Zebrane punkty Payback możesz  również wymienić w na bilety, zestawy barowe i gadżety filmowe w kinach.Wymiana 100 punktów =1zł. Chodzenie do kina alternatywnego  a nie multipleksów będzie wiązało się z tym, ze koszty za seans w takim kinie również będą znacznie mniejsze. Innym równie ciekawym sposobem jest oglądanie seansów „pod chmurką” - ale dotyczy on głównie okresu letniego .

INTERNET

Drogie bilety do kina zachęcają do oglądania filmów w domu za darmo korzystając z serwisów internetowych takich jak YouTube,  ale nie tylko bo wiele ciekawych materiałów najdziesz w Vimeo , Dailymotion, Metacafe oraz mniej znanych w Polsce Vube i Veoh. Jedziesz na wycieczkę w góry i  chcesz mieć ulubione wideo na swoim smartfonie bez obciążania pakietu  internetowego? Wybierz usługi sieciowe umożliwiające ściągnięcie filmu z popularnych serwisów wideo to jest : SaveFrom, Telecharger, 9xBuddy, Clipconverter lub Dirpy. Jeśli chcesz skopiować klipy z Vimeo, Dailymotion i Metacafe. użyj Dirpy, bo jako jedyny w zestawieniu, potrafi zgrać i przekonwertować nagranie opublikowane na Wrzuta.pl, a SaveFrom w serwisie ZippCast.

Przeinstalowana przeglądarka Apple Safari ma mało znaną funkcję, która ułatwia pobieranie filmów Flash z każdej strony na komputerach Macintosh. Dodaj darmową Flash player i oglądaj  filmy w formacie Flash bez połączenia z Internetem. Możesz  także korzystać z tych samych czynności, aby zapisać gry Flash .To, czego potrzebujesz Safari 3.2.1 lub nowszy  

Instrukcja

    Otwórz przeglądarkę Safari.

    Wpisz adres URL strony internetowej, gdzie Flash movie chcesz pobrać znajduje.

    Przejdź do menu "Okno" i otwórz okno "aktywny". Pojawi się lista ostatnio pobranych plików. Znajdź .swf, który chcesz pobrać.

    Przytrzymaj klawisz "Option", a następnie dwukrotnie kliknij plik, który chcesz pobrać. Plik .swf będzie pobrać bezpośrednio na pulpicie.

    Przejdź do menu "Plik" w Safari, a następnie wybierz opcję "Otwórz plik ..." Wybierz plik flash po prostu pobrać, a następnie kliknij przycisk "Otwórz", aby zobaczyć plik .swf w trybie offline.


FILM Z WESELA

Dużo można oszczędzić na weselnym kamerzyście jeżeli tylko nie zależy ci na profesjonalnie zrobionym filmie z uroczystości ślubnej i wesela. Chcesz mieć tylko miłą pamiątkę  to wynajmij kamerzystę amatora – lub zaproś  do tego projektu kolegę lub krewniaka.  Jeśli chcesz  zaoszczędzić na filmie u profesjonalisty skorzystaj z promocji oferowanych przez studia filmowe np. wyprzedaży wolnych terminów  lub zarezerwuj termin z dużym wyprzedzeniem  gwarantując sobie cenę z bieżącego roku!!!Jak zaoszczędzić … na zdjęciach ślubnych


Kiedy zaczynacie organizować ślub i wesele, dowiadujecie się jak wiele jest wydatków i jakie bajońskie sumy pojawiają się przy kolejnych podwykonawcach. Na czym zaoszczędzić? Wybór należy do was ale dzisiaj o opiszę jak zaoszczędzić na zdjęciach.

Każdy chce wyglądać pięknie na swoich ślubnych zdjęciach, ale czy naprawdę trzeba wydawać setki złotych na profesjonalnego fotografa ? Myślę, że nie ponieważ można otrzymać równie wysokiej jakości zdjęcia za ułamek kosztów… Jesteś zainteresowany? Założę się, że to dlatego, że uważa się tego typu usługi za zbyt drogie… kilka tysięcy zł za kilka zdjęć ?

Jak to zrobić?

 

Krok 1: Wypożyczenie profesjonalnych obiektywów i aparatów fotograficznych (szacunkowy koszt ok. 250zł)

Większość osób zdaje sobie z tego sprawę , że sekretem wspaniałych zdjęć jest aparat fotograficzny . Jeśli zatem chcesz osiągnąć ten sam efekt co profesjonaliści musisz korzystać z tego samego sprzętu co oni. Skorzystaj z ofert wypożyczani sprzętu fotograficznego. A następnie zapytaj o najlepszy sprzęt na tego typu uroczystości np. o aparat Canon 6D. Zarezerwuj i wypożycz ( wraz z ubezpieczeniem) przynajmniej dwa zestawy aparatów, soczewek i fleszy.

Krok 2: Wynajmij dodatkowy profesjonalny sprzęt (szacunkowy koszt zestawu - 100 zł)

Nie należy zapomnieć o wypożyczeniu profesjonalnych dodatków używanych przez fotografów takich jak np. statyw , softbox , kable zasilające i syncho , studyjnej lampy błyskowej , torby na lampy oraz srebrnego parasola aby rozproszyć światło i uzyskać sławny efekt "Wedding Look".

 

Krok 3: Zatrudnij dwóch fotografów amatorów (Szacunkowy koszt - 500 zł)

Teraz, gdy masz zarezerwowane najlepsze aparaty, które praktycznie same robią niezwykłe zdjęcia, możesz zacząć rekrutować ludzi do ich zrobienia . Nowoczesne aparaty posiadają tak zaawansowaną technologię a przy tym są tak proste w obsłudze , że fotograf głównie służy do naciskania na przycisk wyzwalający zdjęcie. Poszukaj amatorów fotografii na tematycznych forach internetowych, zobacz ich zdjęcia , pogadaj i wynajmnij.

Krok 4: Przeczytaj kilka książek i obejrzyj kilka filmów instruktażowych (Szacunkowy koszt –0zł)

Teraz, gdy wiesz kto i na jakim sprzęcie będzie pracował - przekaż instrukcje obsługi aparatu , wskażlinki do opracowań w Internecie , prześlij filmy z You Tuba dotyczące robienia zdjęć ślubnych.

 


Krok 5: Przekaż fotografowi informację aby robił jak najwięcej zdjęć (szacunkowy koszt -FREE)

Najpiękniejsze jest to że wszystkie zdjęcia, które zostaną zrobione w dniu ślubu są bezpłatne i nalezą do Ciebie. Poinstruuj fotografa aby szybko reagował na różne sytuacje i robiłzdjęcia absolutnie wszędzie w celu uzyskania najlepszych wyników. Aby uchwycić każdy moment i niuans powinien ustawić aparat co najmniej na opcję 9 klatek na sekundę.

Krok 6: Obróbka zdjęć! (Szacunkowy koszt - ok 200 zł)

Dzięki Bogu za stworzenie Adobe Creative Cloud. .Teraz, zamiast wydawać kilka tysięcy na oprogramowania używane przez profesjonalnych fotografów można zapisać się na miesięczny abonament do pracy na zdjęciach, który kosztuje około 200 zł/miesiąc. Aby zrozumieć, jak używać Photoshopa trzeba się jednak do tego przyłożyć : przeczytać książki i instrukcje pamiętaj więc aby umieścić te wydatki w swoim budżecie. Ponieważ Photoshop jest niezwykle skomplikowany, przewiduję, że będzie trwać co najmniej 40 godzin, aby poznać podstawy kadrowania, korekt obiektywu , warstw, filtrów, wtyczek, masek, rybich oczu, selektywnego rozmycia, nakładek, wyostrzania i gładzenia…itp. Są to tylko podstawowe funkcje i choć nie można oczekiwać, aby od razu osiągnąć poziom specjalistów mimo wszystko możemy się tu tez fajnie pobawić wspominając jednocześnie nasz dzień zaślubin.

 

Krok 7: Wywołanie zdjęć ( Szacunkowy koszt – ok. 260 zł)

Ponieważ większość profesjonalnych fotografów uwzględnia w swoich pakietach około 200 zdjęć , proponuję wywołać taką samą ilość . Bardzo ważny aspekt tutaj to format np. 15x21 i wysoka jakość – na tym nie należy oszczędzać. Super tanie wydruki można uzyskać jednak śledząc promocje stosowane przez firmy zajmujące się tego typu usługami przez intrenet.

Krok 8: Przechowywanie i udostępnianie zdjęć. (Szacunkowy koszt - FREE)

Jeśli będziesz chciał to oprócz albumów i nośników CD możesz skorzystać z darmowych witryn internetowych, które pozwolą na przechowywanie Twoich zdjęć, dzięki czemu można dzielić się nimi z przyjaciółmi i rodziną w każdej chwili .

Wniosek: Proszę bardzo;-).Właśnie zaoszczędziliśmy duuużo pieniędzy zyskując nowe umiejętności.

Kosmetyki

Zakup markowych kosmetyków zawsze wiąże się z dużymi wydatkami. Jak jednak oszczędzić na markowych kosmetykach?

Korektor z pędzelkiem YSL - tańszy odpowiednik to korektor marki L'Oreal

Dzięki reklamom wiele osób uważa , że tylko drogie kosmetyki są skuteczne w nawilżaniu skóry i przeciwdziałaniu upływowi czasu. Tymczasem rynek oferuje wiele preparatów, które niezależnie od tego ile za nie zapłacisz sątakie same. Nie odkryję nic nowego , jeśli powiem, że głównie płacimy nie tyle za jakość kosmetyków, tylko za ich markę. Trzeba koniecznie czytać etykiety ponieważ wiele kosmetyków ma ten sam skład i różną cenę.Błyszczyk Diora - tańszy odpowiednik to błyszczyk firmy Maybelline.

Ważną informacją jest to , że wszystkie koncerny kosmetyczno-farmaceutyczne posiadają różnej klasy marki . Co za tym idzie takie same produkty o tych samych właściwościach i działaniu sąpakowane... do różnych opakowań.

Nie da się ukryć że luksusowe marki są sprzedawane w ekskluzywnych perfumeriach i posiadają ładniejsze opakowania. Czyli to co uwielbiają kobiety …
Sypkie cienie Barry M - tańszy odpowiednik to cienie z logo MAC

I tak na przykład Mexoryl to skuteczny filtr przeciwsłoneczny, stworzony przez laboratoria koncernu L’Oreal, który posiada wyłączność na zastosowanie tego składnika. Dlatego też produkty ochronne, zawierające filtr Mexoryl spotkamy zarówno w ofercie firmy L’Oreal, Garnier, jak i w ofercie droższych marek Lancom lub Biotherm, wszystkie bowiem należą do tego samego właściciela.

Wniosek – nie musisz przepłacać, tańsze mleczko ochronne do ciała z serii Ambre Solair, Garnier, zapewni Ci identycznie skuteczną ochronę anty-UV, jak dużo droższe mleczko z serii Ultra Soleil, Lancom. 

Tusz do rzęs YSL- tańszy odpowiednik to tusz Maybelline

Poniżej zestawienie koncernów i ich poszczególnych marek .

 • BEIERSDORF to marki Nivea ,Eucerin, La Prairie, Juvena, Labello, Florena, Hansaplast , 8x4

 • CHANEL Chanel Bourjois

 • ESTEE LAUDER Estee Lauder Aramis Clinique Prescriptives Origins Tommy Hilfiger M.A.C. Kiton La Mer Bobbi Brown Donna Karan Aveda

 • HENKEL Schwarzkopf Fa Dial Right Guard Palette Gliss Kur Schauma Taft Diadermine Theraned

 • KAO Kanebo Biore Sofina Jergens Curel

 • L’OREAL L’Oreal Professionnel – pielęgnacja włosów Kerastase Redken Matrix
 • L’Oreal Paris Garnier Maybelline New York Lancome Biotherm Helena Rubinstein Giorgio Armani Ralph Lauren Cacharel Kiehl’s Shu UemuraVichy La Roche-Posay The Body Shop SkinCeuticals Pureology Softsheen. Carson Inneov Mizani CBB Paris

 • LVMH Christian Dior Guerlain Givenchy Kenzo Acqua di Parma Fresh Benefit

 • PROCTER&GAMBLE Olay Pantene Gillette Head&Shoulders Cover Girl Clairol Herbal Essences Max Factor Hugo Boss Secret SK-II Vidal Sassoon Clairol Nice ‘n Easy Old Spice Ivory Camay Laura Biagiotti Physique Noxzema Giorgio DDF Skin Care Secret

 • SHISEIDO Schiseido Joico Carita Zotos Za

Powyżej i poniżej przedstawiam Wam listę ekskluzywnych kosmetyków i ich tańszych zamienników opracowaną przez angielskich kosmetologów. Naukowcy potwierdzili ten sam skład tych kosmetyków...
Kosmetyki antycellulitowe Shiseido - tańszy odpowiednik to kosmetyki Nivea.

Płatki do zmywania makijażu oczu Dr Andrew Weil - tańszy odpowiednik to płatki marki Johnson's
Balsam brązujący Estee Lauder - tańszy odpowiednik to balsam firmy Johnson'sKremowe cienie do powiek Bobbi Brown- tańszy odpowiednik to cienie z logo MaybellineOłówki do powiek Clarins - tańszy odpowiednik to ołówki firmy Rimmel

Wybór należy do was;-)
 
ŚLUB I WESELE

Organizacja ślubu i wesela zawsze wiąże się z dużymi wydatkami.
Jak jednak oszczędzić na tej uroczystości?

Bardzo dużym kosztem w ślubnym budżecie jest wydatek na przyjęcie weselne – największe zatem oszczędności można poczynić właśnie tutaj.
Jak jednak oszczędzić, gdy za ugoszczenie jednej osoby restauracje i sale weselne każą sobie płacić ponad 100 zł w zależności od długości trwania przyjęcia i litości posiłków? Po pierwsze można ograniczyć liczbę gości – w skrajnych przypadkach zaprosić jedynie najbliższą rodzinę na obiad i deser .
Co jednak zrobić gdy chcemy aby wesele nie ograniczało się jedynie do obiadu spożytego w gronie najbliższych?

Innym sposobem jest szukanie miejsc, które oferują swoje usługi taniej . Takich, które dopiero zaczynają działalnośći chcą ściągnąć do siebie klientów, albo poza sezonem oferują zniżki . Ślub poza sezonem czyli w miesiącach od października do kwietnia generuje także większą ilość i dostępność podwykonawców .
Można także urządzić przyjęcie pod namiotami na kawałku działki lub we własnym ogrodzie – przyjęcia takie powinny odbyć się latem co ważne jest coraz więcej firm, które świadczą usługi niezbędne do dobrej zabawy na świeżym powietrzu. Wesele na sali tośrednio ok. 200 zł na osobę,przy liczbie gości 100 sama sala wyniesie nas 20000 złotych! Wynajmując niewielki namiot zapłacimy dużo mniej do tego catering, który bierześrednio 100 zł - oszczędność około 7 tysięcy!

Następną kwestią jest catering. Tutaj można zaoszczędzić nawet kilka tysięcy złotych przez odpowiednie dobranie dań.Przykładowo zamiast drogiego łososia możemy wybrać nieco tańszego dorsza itd. Każdą pozycję menu trzeba dokładnie rozpatrzyć i wybrać tą najbardziej korzystną. Można skorzystać również z poradników, które mówią o standardowych wagach poszczególnych dańna osobę . Ponieważ po co nam 500 gramowy kotlet na weselnym talerzu gdy normalna porcja obiadowa mięsa dla jednej osoby powinna ważyć 150-200gram.


Takim sposobem dobierzemy smaczne menu i nie przepłacimy za „ niezjedzone” dania.

Również kwestii zakupu alkoholu nie warto zostawiać cateringowi czy też lokalowi, ponieważ obsługa jest w stanie nałożyć na to sporą marżę. Alkohol lepiej jest kupić samemu w hurtowni monopolowej. Dzięki temu również zaoszczędzimy przysłowiowe „parę gorszy”.
 

Kolejnym sposobem na poczynienie ślubnych oszczędności jest rozsądne podejście do wydatków związanych ze ślubną garderobą i dodatkami do niej. Zwłaszcza suknie ślubne potrafią kosztować w salonie od 2000 zł w górę , dlatego warto znaleźć taką, której cena będzie tylko nieznacznie przekraczać tysiąc złotych .Jak to zrobić ? Znajdźmy w intrenecie sukienkę, która się nam spodoba i zlećmy szycie krawcowej . Można kupić również sukienkę na wyprzedażach letnich w sierpniu i zimowych w styczniu .

Można także zdobyć suknię ślubną całkiem za darmo – podczas konkursów, które czasem organizowane są przez ślubne magazyny czy podczas też targówślubnych. Aż wreszcie jeśli nie zależy Ci na tym, aby Twoja suknia ślubna była nowa, zawsze możesz ją wypożyczyć. Istnieje wiele wypożyczalni sukien ślubnych. Oferują one rozmaite wzory i rozmiary. Na pewno każdy znajdzie coś dla siebie. Wypożyczenie sukni pociągnie za sobąmniejsze koszty, niż kupowanie nowej.

12 komentarzy:

 1. Osobiście należę do zwolenników oszczędzania na zakupach. A dzisiaj da się to robić z wyjątkową łatwością. Wystarczy być na bieżąco z promocjami w ulubionych sklepach, wybierając się na jedzenie korzystać ze zniżek np. na Groupon lub Kupony mcdonald's.
  W ten sposób możemy spokojnie oszczędzić dodatkowe 50-150 zł miesięcznie.

  OdpowiedzUsuń
 2. Masz rację w erze telefonów komórkowych i wszechobecngo internertu korzystanie z wszelkiego rodzju kuponów to nieskomplikowany sposób na dodatkowe oszczędności ;-)

  OdpowiedzUsuń
 3. Świetny artykuł! Mieszkam z niepełnosprawną osobą w domu i o połowie z tych rzeczy, które wymieniłeś nawet nie wiedziałem. Wielkie dzięki za kolejne pomysły i porady :)

  OdpowiedzUsuń
 4. Zachęcam do skorzystania z porad również z innych artykułów:-)

  OdpowiedzUsuń
 5. Ja niedawno zacząłem dbąć o oszczędności. Pomogła mi darmowa pożyczka online by efektywnie wystartować. Obecnie żyję bez długów stopniowo powiększając swój kapitał.

  Pozdrawiam serdecznie!

  OdpowiedzUsuń
 6. Ja muszę przyznać, że jestem strasznie kiepska w oszczędzaniu, a pozyczka online to moja najlepsza przyjaciółka :) Nigdy nie byłam w tym dobra, nie ważne ile zarobię, tyle wydam, i nie mam z tym żadnych problemów. Więc znalazłam rozwiązanie idealne dla mnie. Zamiast odkładać co miesiąc jakąś część pieniędzy wolę je pożyczyć i spłacać :)

  OdpowiedzUsuń
 7. Mi za to oszczędzanie idzie świetnie. W dwa lata udało mi się uzbierać pieniądze na wkład własny do kupna mieszkania i dzięki temu oglądam teraz mieszkania pod wrocławiem żeby wybrać swoje wymarzone!

  OdpowiedzUsuń
 8. Jak widać, sposobów na zaoszczędzenie jest od groma - trzeba tylko być konsekwentnym w swoim postanowieniu...

  OdpowiedzUsuń
 9. Oszczędzać można na różne sposoby. Ja cenię sobie oszczędność czasu przy prowadzeniu firmy. Rok temu zainwestowałam w tani program do faktur Faktura Small Business: https://www.mega-tech.com.pl/faktura-small-business/ Jeżeli chce się zaoszczędzić pieniądze na księgowej i analitykach sprzedaży np. to naprawdę warto zainwestować.

  OdpowiedzUsuń
 10. Ciężko o oszczędzanie gdy zarabia się minimalnie powyżej najniższej krajowej. Ja muszę wspomagać się kredytami w firmach takich jak https://familyloan.pl/ aby to wszystko jakoś ze sobą związać. Swoją droga, bardzo ciekawa firma pozabankowa :)

  OdpowiedzUsuń
 11. Super wpis. Pozdrawiam i czekam na więcej.

  OdpowiedzUsuń
 12. Bardzo ciekawie napisane. Jestem pod wielkim wrażaniem.

  OdpowiedzUsuń