wtorek, 13 grudnia 2016

Jak znaleźć odpowiednią dietę.

Ponad połowa Polaków ma nadwagę  i chce się odchudzać  – to fakt.  Ale jak wybrać dietę tę jedną jedyną odpowiednią dla siebie z istniejących wielu tysięcy?  Co chwila jesteśmy zachęcani do próbowania nowego sposobu odżywiania , który ma być dla najlepszy naszego zdrowia a po uzyskaniu wymarzonego wymiaru bez powrotu tzw. efektu yo-yo. Jakimi kryteriami się kierować, by znaleźć dietę, która okaże się najskuteczniejsza?


Świadomość

Przy każdego rodzaju dietach bardzo ważna jest świadomość by dobrze  ją wybrać . Ważne tutaj są jej składniki i  cel który nam przyświeca przy jej rozpoczęciu : zdrowie i dobre poczucie organizmu. Ale jak  rozpoznać dobre diety a których unikać ?

Po pierwsze : Jeśli chcesz schudnąć musisz spalić więcej kalorii niż wcześniej. Dobre diety odchudzające  ograniczają spożycie kalorii  do max 1400 kalorii na  dzień biorąc pod uwagę tryb  życia, wiek i aktywność fizyczną . Przy zdrowych  dietach celem nie jest nigdy ograniczenie spożycia podstawowych składników odżywczych takich jak białko, żelazo i wapń. Zazwyczaj zakładają one spożycie zwiększonej  ilości błonnika i płynów a eliminują tłuszcze nasycone i cukry.

 
Po drugie : Wprowadzają one zasadę „Jedz mało i często” Dlaczego ? Ponieważ insulina ( która  reguluje poziom cukru we krwi) wzrasta po posiłku,  zwłaszcza jeśli jest on duży i  bogaty w węglowodany (cukry). Wysoka insulina sprzyja gromadzeniu tłuszczu, a także zwiększa apetyt. Produkty, które powodują skoki insuliny są  słodkie i przetworzone - zwierają one tzw. tłuszcze trans z których odkładana jest tkanka tłuszczowa. Dlatego zdrowa dieta to połączenie ilości spożywanych posiłków ;  przerw między nimi ;  liczby spożywanych kalorii oraz zdrowych składników . Optymalnie by  utrzymać wysokie tempo metabolizmu należy jeść co 2 – 3 godziny. W ten sposób zapewnisz sobie  właściwe odżywienie organizmu i skuteczną kontrolę łaknienia.  Zatem mimo codziennego zabiegania, zadbaj o chwilę przerwy w ciągu dnia by jeść regularnie i  powoli -  koncentrując się w danym momencie tylko na tej jednej czynności. W przeciwnym razie, nawet odpowiednio dobrana i zbilansowana dieta nie odniesie spodziewanych korzyści.
 

Po trzecie : Główne składniki zdrowej diety będą się składały z pełnoziarnistych produktów ; świeżych warzyw, chudego  mięsa ; nabiału ; ryb ; kasz i zdrowych tłuszczy  takich jak np. olej lniany, olej z pestek winogron, oliwa z oliwek-  znajdziesz je także w awokado, ziarnach sezamu i słonecznika. Podstawą zdrowej diety jest spożywanie produktów bogatych w błonnik.

 
Po czwarte : Żadna dieta bez wsparcia aktywnościami fizycznymi nie będzie w 100% skuteczna .Ćwiczenia przyspieszają metabolizm i są dobrym sposobem, na szybsze schudnięcie. Nie martw się jednak! Dla leniwych wymagany jest tylko spacer w szybkim tempie by spalić około 4 kalorii na minutę. 
 
Po piąte : Dieta cud nie istnieje. Decydując się na dietę bądź świadom , że efekt będzie widoczny po dłuższym okresie czasu . Warto też o tym pamiętać, że im młodsi jesteśmy tym o wiele łatwiej nam zrzucić zbędne kilogramy . Ze względu na to, że w młodym organizmie  procesy metaboliczne przebiegają znacznie szybciej. Po czterdziestce metabolizm spowalnia i wówczas na zdrowe zrzucenie 3 kilogramów potrzeba co około miesiąca. 

 


A na koniec dobra rada:  Spróbuj zmienić nawyki żywieniowe  zamiast próbować kolejne diety!

Masz uwagi a może nowe pomysły ? Czekam na Twoją opinie w komentarzach.
 
Zobacz też TUTAJ jak zaoszczedzic przy stosowaniu diety

6 komentarzy:

 1. Na schudnięcie najlepsza jest stara, dobra i skuteczna dieta MŻ - mniej żryć. Obcinamy co najmniej o 1/3 ilość spożywanego pokarmu w danym posiłku i nie ma bata, żeby nie schudnąć.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Nie do końca, ponieważ możesz nieświadomie obciąć sobie potrzebną ilość składników odżywczych. Lepiej jest sobie zapewnić minus kaloryczny, wyliczając, ile danych składników odżywczych potrzebujemy w ciągu dnia. Dzięki temu bez problemu schudniemy i nie będzie żadnych konsekwencji zdrowotnych związanych z niedoborem czegokolwiek w organizmie.

   Usuń
 2. Naprawdę warto odżywiać się świadomie, ponieważ dzięki temu możemy uniknąć wielu groźnych chorób, a także niwelujemy ryzyko otyłości. Spójrzmy na Japończyków: jedzą dużo ryb, przez co mają najdłuższą średnią życia na świecie.

  OdpowiedzUsuń
 3. Trzeba jeść zgodnie ze swoją grupą krwi.

  OdpowiedzUsuń
 4. Naprawdę śietnie napisane. Pozdrawiam.

  OdpowiedzUsuń
 5. Na dobrą sprawę to bardzo dużo zależy od nas i od tego jaka dieta nas interesuje. Musimy przede wszystkim uświadomić sobie, że jeśli dieta jest dobrze dobrana to nie oznacza to wyrzeczeń. Dokładnie to opisano w https://jakszef.pl/wlasciwie-dobrana-dieta-nie-oznacza-wyrzeczen-sprawdz-jak-jesc-zeby-schudnac/.

  OdpowiedzUsuń