środa, 7 grudnia 2016

Jak oszczędzać na diecie.

Ponad połowa Polaków ma nadwagę – to fakt. Co jest przyczyną takiego stanu rzeczy? Do najczęstszych  przyczyn zalicza się złe nawyki żywieniowe  oraz  to , że   tańsze produkty zawierają bardzo duża ilość niezdrowych dla naszego organizmu  substancji. Przez to szybciej przybieramy na wadze  oraz zapadamy na różnego rodzaju choroby. Podjęcie decyzji o zdrowym odżywianiu czy też zrzuceniu wagi  jest dla wielu osób trudne ponieważ obawiają się one wydatków związanych z wizytami u dietetyka oraz zakupów  „wymyślnych” produktów .  Nie musi jednak tak być . Poniżej przedstawię sposoby na oszczędności .

PRAWDA

By zaoszczędzić na wizytach u dietetyka sam zobacz  jakie ilości , jakich produktów i jak często jesz. Przez tydzień spisuj  zjedzone posiłki,  godziny ich spożywania  do arkusza w komputerze. Umieszczaj tam wszystkie  nawet najdrobniejsze przekąski typu cukierek , tik- tak czy mały „gryz” wafelka.    Na koniec dopisz do  swoich dań ilości kalorii – przykładową tabelę znajdziesz pod  www.tabele-kalorii.pl . Na koniec przyjrzyj się całemu zestawieniu - kaloryczności i  ilościom zjadanych produktów . Zobacz czy zachowujesz odpowiednie odstępy czasu pomiędzy posiłkami  a może ich jakość jest nieodpowiednia. Optymalnie by utrzymać wysokie tempo metabolizmu należy jeść co 2 – 3 godziny. W ten sposób zapewnisz sobie  właściwe odżywienie organizmu i skuteczną kontrolę łaknienia.  Jest wysoce prawdopodobne  , że już taka świadomość  pozwoli Ci dokonać kilku kluczowych zmian codziennym odżywianiu np. wyeliminujesz lub zastąpisz zdrowymi  te przekąski ,  które jesz  w sytuacjach stresowych lub po prostu z 'nudów'.

BADANIA
Zanim zdecydujesz się na wizytę u dietetyka lub samodzielnie wprowadzisz dietę  zrób sobie podstawowe badania krwi (morfologię, poziom glukozy, cholesterol LDL, HDL, trójglicerydy, TSH, CRP) . Skonsultuj się   z lekarzem podstawowej opieki zdrowotnej pokaż wyniki  i powiedz mu o wszelkich dolegliwościach  .  Eliminując wszelkie choroby  zyskujemy możliwość dobrania właściwej dla nas diety. W przypadku odkrycia  źródeł naszej otyłości w chorobie powinniśmy rozpocząć proces leczenia i wraz ze specjalistą dobrać odpowiednią  dietę.

ZAKUPY

Rozpoczęcie diety wymaga od nas zaangażowania a nie tylko dobrych intencji . Nie ma się również co oszukiwać, że im dłużej się odchudzamy, tym więcej nas to kosztuje i wysiłku i pieniędzy . Co zrobić by  zminimalizować  te koszty ? Wystarczy zrobić listę tygodniowego menu i kupić tylko to co na niej widnieje. Nie lekceważ promocji ale zawsze czytaj  daty przydatności do spożycia oraz etykiety. Omijaj te produkty z kończącą się datą oraz z całą listą dodatków E, syropem glukozowo - fruktozowym, tłuszczami trans i olejem palmowym. Ogranicz lub całkowicie zrezygnuj z  zakupu słodyczy. Jeśli już musisz zjeść coś słodkiego odkryj  wypieki domowe  - zaoszczędzisz pieniądze a wybierając zdrowe składniki i zdrowie. Jeśli chcesz jeść zdrowo i kupuj świeże, sezonowe produkty. Unikaj żywności mrożonej bo przy nieprawidłowym rozmrażaniu, traci ona  wiele składników odżywczych. 

PRZEKĄSKI
Chcesz wiedzieć, które przekąski, które pomogą Ci schudnąć? W celu utraty masy ciała, ważna jest np. poprawa funkcji tarczycy, która kontroluje wzrost i przemianę materii. Produkty polecane przez wielu dietetyków   na poranną  przekąskę  i nie tylko to :

jagody - doskonałe dzięki obecności antyoksydantów, które przeciwdziałają wolnym rodnikom i odgrywają funkcję stymulującą na metabolizm
grejpfrut - ma on działanie przeciwutleniające w organizmie oraz zwiększa uczucie sytości ponadto  przyspiesza ubytek masy
grecki jogurt - pomaga szybko uzyskać poczucie sytości. Może być spożywany sam lub z dodatkiem kawałków owoców.
płatki owsiane mają niską zawartość tłuszczu i zwiększają uczucie sytości.
masło migdałowe  którym  można posmarować tosty  - doskonałe przed pójściem na siłownię lub porannym biegiem.

banan – pomaga w uczuciu  sytości  - może być zjedzony samodzielnie lub z
niskotłuszczowym mlekiem.

PONADTO

Pierwszy posiłek zjedz do dwóch godzin po przebudzeniu, kolejne co około 3-4 godziny, a ostatni nie później niż 3 godziny przed snem. Staraj się jeść regularnie 4-5 posiłków na dzień.
Ruch to zdrowie więc zacznij się ruszać. Na początku może to być tylko 15 minutowy spacer ale ważne jest by systematycznie zwiększać dawkę codziennego  ruchu.
Zrezygnuj z alkoholu lub pij tylko białe wino . Pamiętaj, że alkohol ma prawie tyle kalorii co tłuszcz, a do tego wzmaga apetyt.
Masz inne pomysły podziel się nimi ze mną – komentarze są do Twojej dyspozycji.
Zobacz też jak :jak-zarabiac-na-diecie

3 komentarze:

  1. Oszczędzanie na diecie jest o tyle trudne, że wszystkie produkty zdrowe, wysokowartościowe są po prostu droższe od śmieciowego jedzenia.

    OdpowiedzUsuń
  2. Zdrowa dieta wcale nie musi być droga trzeba tylko racjonalnie dopierać produkty i sprawdzić jakie są ceny w danym sklepie :)

    OdpowiedzUsuń
  3. Niektórym ludziom ciężko trzymać dietę i racjonalnie się odżywiać kiedy 8 godzin spędza się w biurze i najłatwiejszym rozwiązaniem jest zamówić jedzenie albo zjeść w pobliskim barze. Lepiej przygotowć sobie wcześniej posiłek do pracy dzięki czemu oszczędzasz na zamówionym jedzeniu plus zdrowiej się odżywiasz. Moją ulubioną propozycją jest sałatka z kurczakiem lub warzywa na patelnie. Tanio, smacznie i zdrowo :)

    OdpowiedzUsuń