czwartek, 27 października 2016

Jak znaleźć wspólny język z dzieckiem

Często wydaje ci się że Twój syn czy córka totalnie Cię olewa. Nie słucha tego co mówisz  , nie rozmawia lub  nawet kiedy słucha  postępuje  odwrotnie do tego co mu radzisz. Jak znaleźć wspólny język ze swoim dzieckiem oto kilka porad :


1.CZAS
Im więcej czasu poświecimy dla dziecka już od jego wczesnych lat tym lepszy kontakt będziemy mieć później. Gdy dziecko podbiega do nas w czasie zabawy i o coś pyta poświęćmy mu kilka minut czasu – i rzeczowo odpowiedzmy w ten sposób nauczymy go , że jest dla nas ważne . Na tych kilku minutach zbudujemy swój autorytet. Jeśli tak nie postąpimy z kolejnym „ zbytym przez nas pytaniem” dziecko będzie się czuło coraz bardziej opuszczone i pozbawione wsparcia. Z kolejnymi latami ilość pytań będzie spadać co również będzie się przekładać na  utratę zaufania.

 2.WIEDZA 
Wychowanie naszego dziecka najczęściej  opieramy na własnych doświadczeniach –i często się zdarza , że popełniamy te same błędy co nasi rodzice ponieważ nie znamy innych metod wychowawczych. Przypomnijmy sobie z czego wynikały nasze konflikty z rodzicami i zacznijmy postępować tak aby ich uniknąć  w kontaktach z naszymi dziećmi. Zacznijmy sięgać po poradniki z zakresu wychowania malucha , dziecka w wieku szkolnym a później nastolatka . Rodzice, którzy czytają takie poradniki posiadają wiedzę na temat  co w danym etapie życia dzieje się z ich pociechą . Łatwiej im  tym samym reagować na różne zachowania. Wiedza o rozwoju i psychice dzieci ogromnie rozwija nasze postrzeganie ich problemów i w znacznym zakresie weryfikuje to co jest dla nas a co jest dla dziecka najważniejsze.  Te informacje ułatwiają  rodzicom  nawiązanie  rozmów z dziećmi   przez co dają większą szansę na sukces wychowawczy.
 

3.WŁADZA
Dorośli nadmiernie nadużywają wobec dziecka władzy rodzicielskiej poprzez zmuszanie go do zrobienia czegoś, czego ono samo nie chce. Jest to pokazanie dziecku , że kompletnie nie liczymy się z jego zdaniem. Dodatkowo niektórzy stosując przy egzekwowaniu swojej woli   przemoc psychiczną i fizyczną. Bez poznania przyczyn odmiennego zdania dziecka  łamią jego wolę i stawiają na swoim. Dziecko nie chce być tak traktowane  , czuje się nieszczęśliwe i traci zaufanie do rodziców jako partnerów do rozmów. Brak rozmowy dotyczącej braku chęci przez dziecko do zrobienia czegoś powoduje , że dziecko nie przychodzi również z bieżącymi problemami do nas.

4.OBOWIAZKI
Dom, praca i inne obowiązki powodują , że dorośli nie mają czasu się zatrzymać nad problemami własnych dzieci. Najważniejszą dla nich sprawą  jest zapewnianie całej rodzinie dobrego poziomu i  komfortu życia . I tu się rodzi pytanie: Kto ma wysłuchać Wasze dziecko , kto ma mu poradzić? Ulica? Mądrzy rodzice wiedzą , że rozmowa z dzieckiem to nie tylko ich obowiązek ale również uniknięcie kłopotów i problemów w przyszłości.

DO ZAPAMIĘTANIA!
Podczas każdej rozmowy nawet tej najtrudniejszej  szanujcie Wasze dziecko i  postarajcie się  poszukać w nim  tego co jest miłe i  dobre (może to być nawet najdrobniejsza rzecz) . Postarajcie się nie koncentrować na tym co dziecko złego zrobiło i czym Was irytuje  . Spróbujcie zapanować nad emocjami i nie  zrzucać ich negatywnych skutków na dzieci ale konstruktywnie popatrzeć na sam problem i jego przyczynę .

Chcesz dowiedzieć się jak zarabiać przy małym dziecku  kliknij TUTAJ natomiast jeśli chcesz dowiedzieć się jak oszczędzać przy małym dziecku zobacz TU

Masz własne zdanie na ten temat wyraz swą opinie w komentarzu.

2 komentarze:

  1. w nadchodzącym roku w związku z finansami planuję zacząć od rozliczenia pit-38 już w styczniu oraz pilnować terminowości innych rzeczy. W zeszłym roku zostawiłem to na ostatnią chwilę i omal się nie spóźniłem.


    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Systematyka to najlepsza rzecz w planowaniu finansów. Życzę dużych zwrotów z nadpłaconych podatków ;-)

      Usuń