wtorek, 18 października 2016

Jak oszczędzać przy małych dzieciach
Po­ja­wie­nie się  pierwszego   dziecka sprawia ze  nasze życie się zmienia o 180 stopni a co wtedy gdy  na świecie pojawią się bliźniaki? Jak sobie radzić z dużymi kosztami i czy  ma­cie­rzyń­stwo musi ozna­czać duże wydatki  ? Ab­so­lut­nie nie. Zobacz jak zaoszczędzić przy małym dziecku?


Poczekaj zanim  zaczniesz  kupować

Największym błędem jaki popełniają młodzi rodzice jest zakup wszystkich akcesoriów i  ubranek  jeszcze przed narodzeniem dziecka.  Dobra rada: Jeśli jest to pierwsze dziecko, są bardzo duże szanse , że dostaniesz  dużo prezentów  zwłaszcza jeśli masz dużą rodzinę lub wielu przyjaciół pragnących Was  odwiedzić po narodzinach. To głównie oni pomogą Ci uzupełnić  wyprawkę dla niemowlęcia o   zabawki ,  kosmetyki czy tez potrzebną  i pasującą odzież ( dzieci lubią zaskakiwać swoimi rozmiarami ;-). Krewni często pytają co przynieść  ? Gdy posiadasz już  pełną gamę produktów wskaż pieluchy – jako produkt,  którego ciągle będziecie potrzebować.    W szpitalu dostaniesz  wyprawkę gdzie znajdują się  próbki pieluch , kosmetyków i maści np. na odparzenia. Z ich zakupami proponuję  również  zaczekać – wypróbuj najpierw  z tych małych próbek  kosmetyki i maści , które nie będą uczulać twojego maluszka a w ten sposób zaoszczędzisz nerwy i pieniądze  ... Nie  ma potrzeby  kupować  również butelek dla niemowląt, laktatora , nosidełka na ramiona  już  podczas czasu ciąży – po nadrodzinach dziecka mogą Ci się te sprzęty nigdy nie przydać kup je wtedy kiedy naprawdę będziesz ich potrzebować . W innym przypadku mogą to być  tylko zmarnowane pieniądze.

Karmienie

Jeśli nie ma przeszkód zdecyduj się na karmienie dziecka piersią. Mleko matki jest dla dziecka poprostu najlepsze – i wszyscy się ze mną zgodzą  , że nie ma tutaj 100% zamiennika. Nie mówiąc już o oszczędnościach w zakupach - mleko modyfikowane dla niemowląt to spory koszt  cena waha się od 15 zł za opakowanie   w przypadku tańszych produktów  ale  w przypadku różnych nietolerancji  może to być kwota nawet 80zł za opakowanie. Karmienie piersią  nie jest jednak czymś tak prostym i "naturalnym", jak się często uważa – a mama zwłaszcza młoda  może zmagać się z problemami z laktacją – w tej sytuacji  szukać odpowiedniego wsparcia już w okresie ciąży  wśród konsultantów laktacyjnych (www.laktacja.pl.) lub położnych .

Dobra rada : Dla tych, którzy nie mogą lub nie chcą karmić piersią - kupuj mleko modyfikowane  przez internet lub supermarkecie – tam cena jest zawsze niższa niż w aptece . Zdecyduj się na  większe opakowania i korzystaj z promocji  - wypróbuj  mniej znane marki  - a  oszczędności będą znaczne.


Uważaj na reklamy

Większość z gadżetów i akcesoriów, które można spotkać  supermarketach i sklepach dla dzieci zostało stworzone nie dla dzieci ale specjalnie do  tego aby wydać na nie pieniądze...  Jedno spojrzenie na reklamy i uwierzymy , że  dziecko potrzebuje  bardzo wiele rzeczy a tak faktycznie dzieci potrzebują bardzo mało ... tylko trochę czasu im poświęconego i miłości. Przed zakupem tych niepotrzebnych gadżetów  poradź się innych mam co jest rzeczywiście przydatne dziecku w danym momencie życia a co nie.Zakupy


Jeśli masz znajomych , którzy  oferują Ci przekazanie używane  ubranka, zabawki i akcesoria dziecięce  - nie zastanawiaj się i  śmiało bierz . Niemowlaki nie niszczą  rzeczy ale  bardzo szybko z nich  wyrastają . Jeśli nie masz hojnych przyjaciół, rozważ zakup używanego głębokiego wózka czy tez małego łóżeczka. Są one wykorzystywane przez 3 do 6 miesięcy więc czy nie lepiej przeznaczyć zaoszczędzone pieniążki na coś  innego?


Jeśli planujesz więcej dzieci, kupuj ubranka i akcesoria wyposażenia  typu unisex! Pomyśl o tym , że jeśli teraz kupisz dla swojej córeczki różowy wózek czy kołderkę   przy kolejnym dziecku ( a może to być syn;-) będziesz zmuszony kupić inny kolor !


Pieluchy to wydatek, który ma istotny wpływ na budżet rodziny. Co można zrobić? Kupuj w Internecie większe  pakiety pieluch i zawsze korzystaj z promocji. Sprawdź jak dziecko (i ty) reaguje na mniej   znane marki –  jeśli są tak samo dobre jak te z reklamy nie zastanawiaj się tu tez można bardzo dużo zaoszczędzić .


Masz swoje pomysły podziel się nimi w komentarzach :-)

Chcesz znaleźć w sobie finansitę przeczytaj TEN ARTYKUŁ

3 komentarze:

  1. Na ubrankach i zabawkach jak najbardziej można oszczędzać, zwyczajnie kupować używane bądź korzystać z podarków od znajomych. Nie radzę oszczędzać na butach, jedzeniu, kosmetykach.

    OdpowiedzUsuń
  2. Przy pierwszym dziecku nierealne, przy kolejnych dopiero się można nauczyć oszczędzać. na początek to nawet chwilówki idą https://kokos.pl/ żeby tylko dziecku niczego nie brakowało.

    OdpowiedzUsuń
  3. Super artykuł. Pozdrawiam serdecznie.

    OdpowiedzUsuń