wtorek, 16 lutego 2016

Jak znaleźć swoich przodkówGenealogia to hobby, sztuka i nauka odkrywania własnej historii poprzez którą dowiadujemy się, kim są nasi przodkowie i skąd pochodzi nasza  rodzina.
Internet dostarcza wiele zasobów historycznych w trybie online co pozwala  odnaleźć informacje o naszych przodkach szybciej i łatwiej niż jeszcze parę lat temu.
 

Wybierz swój cel

Przed przystąpieniem do badania historii swojej rodziny, skup się na tym, co chcesz osiągnąć. Czy chcesz podążać za matczyna czy też za  ojcowską (po nazwisku) linią   rodziny a  może chcesz  sprawdzić jakąś rodzinną legendę?
 
Historia rodziny zaczyna się w domu
 
Złota zasada w badaniach nad historią  to  próba odtworzenia tego, co już wiesz. Rozpocznij nagrywanie/spisywanie informacji typu : daty i miejsce urodzenia, małżeństwa , dzieci a następnie szczegóły dotyczące rodziców, dziadków i krewnych zgodnie z  własnymi wspomnieniami.
 

Następny krok: Twoi krewni
 
Informacje dostarczone przez krewnych zwłaszcza starszych znacznie zwiększą Twoją wiedzę o rodzinie. Tutaj jedna uwaga  do tematu trzeba podejść bardzo  delikatnie - Anegdoty rodzinne wraz z upływem czasu mogą  być lekko zniekształcone. Krewni są podstawowym i bardzo cennym  źródłem informacji o Twoich przodkach – pamiętaj takich informacji nie znajdziesz w żadnej bazie danych;-)
 
Osiągnąć sukces
 
Powodzenie w poszukiwaniu rodzinnych historii  zależą od wielu czynników, z których wiele pozostaje poza wszelką  kontrolą. Twój sukces może zależeć od przetrwania dokumentów i zapisów . Jednak sukces może zależeć także od Twojej wytrwałości, otwartego umysłu i brania pod uwagę więcej niż jednego punktu widzenia. Od czasu do czasu zdarzy Ci się  zmierzyć z przeszkodą nie do pokonania.
 

Dokumenty i zdjęcia

Większość gospodarstw domowych posiada stare dokumenty i fotografie, które mogą być przydatne do studiowania historii rodziny.
Przykłady dokumentów, które mogą pomóc poszukiwaniach  to:
Świadectwa urodzenia, małżeństwa i śmierci, nekrologi, rodzinne biblie, świadectwa szkolne, dyplomy i nagrody z uczelni/szkoły, wojskowych ewidencji , dokumenty handlowe, dokumenty emigracyjne, dokumenty podróży, pamiętniki, książki adresowe, notatniki , kartki na urodziny, listy, pocztówki, wycinki z gazet i inne pamiątki.
 
Spójrz na stare rodzinne fotografie i zobacz, jak wielu ludzi można rozpoznać a jak wielu nie . Pokaż zdjęcia  starszym krewnym, aby odświeżyć swoją i ich  pamięć. Spróbuj poprosić ich, aby zidentyfikowali wszystkich na zdjęciu – zapisz te informacje. Wszelkie gromadzone w rodzinie informacje mogą pomóc zbudować  fundament, na którym osadzisz  historię swojej rodziny.
 
Dowiedz się o historii rodziny z takich źródeł jak księgi parafialne , lokalne biblioteki, które często  przechowują szeroki zakres informacji na temat lokalnych historii.
Skontaktuj się  z historycznymi stowarzyszeniami w danym regionie- posiadają one wiedzę i  periodyki nie dostępne nigdzie indziej. Wyszukaj w Internecie aktywną społeczność genealogiczną  z danego regionu -  znajdź forum na którym, możesz zadawać  pytania.Wybierz odpowiednie narzędzia


Drzewo genealogiczne jest kluczowym elementem każdego badania historii rodzinnej, a jego stworzenie jest często ekscytującą podróżą. O becnie dostępne jest proste w obsłudze oprogramowanie genealogiczne, które pomaga śledzić różne osób w drzewie i relacje między nimi. Przykładowy  Family Tree Builder to dobry wybór w tym zakresie. Darmowy program  obsługuje wiele języków i oferuje prosty w obsłudze interfejs.


Internet jest pełen danych genealogicznych, ale informacje te są fragmentaryczne i trudne do znalezienia. Aby zaoszczędzić czas, można skorzystać z wyszukiwarki specjalnie stworzonej dla  genealogii MyHeritage.com . Wyszukiwarka pomaga  automatycznie uzyskać rezultaty z głównych baz danych genealogicznych w Internecie, odnoszące się do nazwisk i osób, których się  szuka..
 

Ciesz się i dziel

Po zbudowaniu swojego drzewa genealogicznego, zebraniu ciekawych starych rodzinnych zdjęć, zgromadzeniu starych rodzinnych legend, opowieści i anegdot, nie zachowuj tego skarbu dla siebie! Opublikuj je w Internecie , zorganizuj wystawę w lokalnej bibliotece dziel się tym sukcesem z innymi.
Użyj MyHeritage.com aby utworzyć stronę internetową udostępnij tam swoje drzewo genealogiczne i historię swojej rodziny.


Zobacz również jak znaleźć przyjaciół pod TYM LINKIEM


Podziel się ze mną Twoją opinią na ten temat - zachęcam do komentowania ;-)

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz