czwartek, 5 stycznia 2017

Jak oszczędzać po świętach Bożego Narodzenia.


Czas świąt i przygotowań do nich to czas dużych wydatków na przygotowania i prezenty. Pod wpływem emocji i działania wielkich firm PR-owych zdarza się nam kupować bardzo drogie rzeczy , których normalnie byśmy nie zakupili. Przedświąteczny szał zakupów i poczynione wydatki podliczamy w styczniu łapiąc się za głowę. Jak uniknąć zbyt dużych wydatków i jak radzić sobie z prawie pustym styczniowym  portfelem  ? Mam na to kilka wskazówek:

Na rok przed:

Zaraz po świętach w zacznij myśleć o kolejnych – wykorzystaj duże obniżki na produkty świąteczne typu : ozdoby choinkowe , lampki  , dekoracje stołu , świeczniki czy lampiony. Wszystkie produkty dedykowane świętom Bożego Narodzenia drożeją w grudniu a po świętach sklepy wolą znaczne obniżyć cenę niż przechowywać je w magazynach ponosząc koszty magazynowania. Obniżki na produkty świąteczne sięgają nawet 70 %. Upatrz sobie przed świętami interesujące Cię produkty  - powstrzymaj się z ich zakupem  do poświątecznych wyprzedaży. Mogą one stać się także świetnym prezentem dla kogoś na następny rok.
Na kilka miesięcy przed:

Aby nie zostawiać wszystkiego na ostatnią chwilę już na kilka miesięcy przed świętami zacznij zastanawiać się kogo chcesz obdarować w kolejnym roku . Zrób listę i  zacznij kolekcjonować dla nich prezenty szukając okazji na zimowych czy też letnich wyprzedażach. Dobrze jest też obdarować bliską osobę czymś, co zrobimy  samemu. Własnoręcznie wykonany prezent sprawi radość niekiedy większą niż drogi podarek a jego indywidualny charakter oraz uczucie, które włożyliśmy w jego wykonanie z pewnością zachwycą każdego. By nie zostawiać wszystkiego na ostatnią chwile i mieć czas na spokojne wykonanie zabierz się do ego odpowiednio wcześniej.

Na kilka tygodni przed:

Zaplanuj dokładnie wydatki. Zrób listę  tego co będziesz potrzebować zaraz po świętach Bożego Narodzenia by nie zapomnieć  co będzie ci potrzebne . Wyjmij ją na początku  października i zweryfikuj . Produkty spożywcze takie jak mąka , ryż  czy cukier oraz inne z długim termin ważności, możesz zakupić klika tygodni przed świętami. Pamiętaj, że ceny podstawowych produktów spożywczych  rosną najbardziej przed samą Gwiazdką! Jeśli to możliwe, wykorzystaj posiadane i zbierane wcześniej  kupony promocyjne, bony, zniżki.  Zaglądnij do mojego artykułu dotyczącego pomocnych  aplikacji http://jakzarabiacjakoszczedzac.blogspot.de/2016/09/jak-oszczedzac-przy-pomocy-aplikacji.html

Przed samymi świętami:

Jeśli o czymś zapomniałaś poczekaj z  zakupem na ostatnią chwilę . Na dzień przed i w samą wigilię możesz  również liczyć na znaczne obniżki. W promocyjnych cenach znajdziesz dekoracje świąteczne oraz niektóre produkty spożywcze z krótkim terminem ważności.
A zatem Wesołych świąt i Szczęśliwego Nowego Roku.

Zobacz też jak zarabiać na świętach Bożego Narodzenia TUTAJ

Jeśli masz własne sugestie podziel się nimi w komentarzach.

12 komentarzy:

 1. Świetne porady! Zawsze miałem problem z rozgarnięciem się kiedy co kupić. Dzięki Twoim wskazówkom w końcu wiem, jak się zabrać za zakupy świąteczne. Serdecznie Pozdrawiam!

  OdpowiedzUsuń
 2. Dziękuje za uznanie ! Zachęcam również do skorzystania z pomysłów w innych artykułach.

  OdpowiedzUsuń
 3. Fajna sprawa, oszczędzanie pieniędzy jest ważne i warto pamiętać o pozytywnych następstwach takich działań. Można dzięki temu dokonać zakupu czegoś, czego nie jesteśmy w stanie zakupić bez odłożenia odpowiedniej kwoty ;)

  OdpowiedzUsuń
 4. Nie jestem zwolennikiem oszczędzania pieniędzy, ponieważ jest to zatrzymywanie pieniądza w miejscu. Znacznie lepszym rozwiązaniem jest pozwolić mu pracować na siebie, np. poprzez akcje, udziały w firmach lub po prostu jakieś inwestycje (osobiście polecam złoto - bardzo stabilne na rynku z tendencją wzrostową).

  OdpowiedzUsuń
 5. Ja osobiście preferuję wyprzedaże, na których możemy kupić sporo ciekawych rzeczy za niską cenę :)

  OdpowiedzUsuń
 6. Świetne porady jak sprytnie zaoszczędzić. Niestety okres przedświąteczny to czas kiedy wydajemy najwięcej.

  OdpowiedzUsuń
 7. To prawda, samo oszczędzanie to proces i nie jest to takie proste. Dzięki za rady, na pewno żeby osiągnąć sukces trzeba to robić systematycznie.

  OdpowiedzUsuń
 8. Oszczędzać powinniśmy cały rok, a po świętach to szczególnie, zgadzam się:)

  OdpowiedzUsuń
 9. a najlepiej zaoszczędzona pieniądze wpłacać czy inwestować w nieruchomość?

  OdpowiedzUsuń
 10. Na pewno dobrze jest nauczyć się oszczędzać, bo nie każdy to potrafi!

  OdpowiedzUsuń
 11. Dokładnie, oszczędzanie jest ważne. Dzięki temu może sobie optymalizować wydatki, budżet i co jakiś czas z oszczędności sprawiać trochę przyjemności :)

  OdpowiedzUsuń
 12. Sporo osób na święta bierze kredyt, potem trzeba przemyśleć wydatki bo przecież raty kredytu będzie trzeba spłacać.

  OdpowiedzUsuń